reklama

Dekorativní květy bromélií prozáří váš domov

Barvy nám teď ze zahrady trochu zmizely, o to více toužíme mít je doma. Tropické bromélie jsou v posledních letech velice populární pokojovky právě pro své efektní květy jasných barev.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Dekorativní květy bromélií prozáří váš domov

V našich prodejnách je to trošku pomíchané, protože jako bromélie bývají označovány i některé tropické rostliny jiných rodů z čeledi broméliovité. Tam patří například i ananasovník chocholatý, zkráceně nám dobře známý ananas, který ovšem není rodu bromélie, ale ananasovník. V praxi nám ale tenhle chaos příliš vadit nebude, protože sáhneme neomylně zkrátka po broméliích s krásnými květy.

Krátký život

Většinou si z květinářství přineseme domů bromélii s drobným květem, ozdobeným velkými barevnými listeny. Tato nádhera vydrží poměrně dlouho, pokud je čerstvě rozkvetlá, bude nám pokoj zdobit i několik měsíců. Potom ovšem celá rostlina odumře. Takový je její přirozený život, vykvete jen jednou. Přesto nad ní nemusíte lámat hůl. Něž začne uvadat, objeví se kolem mateřské rostliny odnože. Nechte je pěkně dorůst, i když budou všelijak pokroucené. Až budou mít pěkný trs listů, opatrně je oddělte od mateřské rostliny a zasaďte. Po několika týdnech se listy napřímí, rostlina zakoření a začne růst. Po nějakém čase se pak dočkáte i dalšího krásného květu – a koloběh krátkého života bromélie se bude opakovat. Z jedné rostliny tak ale získáte několik odnoží a vaše rodinka bromélií bude o to půvabnější.

Vzdušné rostliny z tropů

Většina bromélií jsou pralesní epifity, podobně jako orchideje. Rostou uchycené na stromech a vláhu přijímají vzdušnými kořeny. Jako pokojovky se ale bez potíží dají pěstovat v květináči, jen potřebují provzdušněnou zeminu s dostatkem dřevitého materiálu. Při sázení odnoží můžete namíchat listový humus s perlitem a rozdrcenou kůrou nebo si koupit substrát na orchideje. V porostu pralesa nemají bromélie přebytek světla, což je výhoda při pěstování v nepříliš světlém bytě. Stačí jim rozptýlené světlo i daleko od okna. Choulostivé jsou ovšem na teplo, potřebují stálou teplotu dvacet a více stupňů. Vláhu přijímají specifickým způsobem. Zálivka k mělkým a řídkým kořenům by jim spíš uškodila, pravděpodobně by rychle uhnily. Zalévat potřebují do středu listové růžice, pokud voda steče do podmisky, vylijte ji, rostlině by vadila. Zalévat a rosit je potřeba pravidelně každé dva dny menším množství odstáté vody. Hnojit stačí nepatrně asi jednou za měsíc, květina si pro svůj nedlouhý život vystačí s živinami ze substrátu. Pro nové odnože ovšem použijte substrát čerstvý, starý zlikvidujte spolu s odumřelou rostlinou.

Pozor na hnědnutí listů

Pokud se na listech objeví tmavé skvrny nebo špičky listů začnou hnědnout, dá se vše ještě zachránit. Rostlina jen trpí tím, že stojí na přímém slunci a nemá dostatek vzdušné vlhkosti. Postavte ji na méně osluněné místo a k zálivce do růžice přidejte i jemné rosení kropičkou na listy i květ.

TIP

Nechce vám vykvést?

Zdá se vám, že odnož už je dostatečně vzrostlá a květ se přesto neobjevuje? Bromélie si pro kvetení žádá vyšší procento etylénu v ovzduší. Poskytnout jí ho můžete tak, že ji překryjete igelitovým sáčkem a pod něj přidáte několik jablek. Ty totiž vydechují etylén, efekt se u zdravé několikaměsíční rostliny projeví již po několika dnech a vy ke své radosti objevíte uprostřed růžice poupě budoucího nádherného květu.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 21. 11. 2011, Autor: