reklama

Jak správně pěstovat vánoční kaktus?

Vánoce nám mohou ozvláštnit i jiné druhy květin, než jen klasická vánoční hvězda. Může to být například i bohatě kvetoucí, nejčastěji květy v červené barvě, vánoční kaktus. Schlumbergera, starší název Zygocactus truncatus, nazýván v zemi svého původu“ Flor de Maio“. Kvete velkými zvoncovitými květy v době Vánoc a od toho dostal svůj český název. Existuje obdoba tohoto kaktusu, kvetoucí na Velikonoce, jejíž název si jistě každý hravě odvodí.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Jak správně pěstovat vánoční kaktus?

Vánoční kaktus bohatě kvete, pokud jej můžeme nechat přezimovat na chladnějším místě. Jeho květy nás mohou potěšit růžovou, bílou, žlutou anebo purpurovou barvou. Je to rostlina pocházející z hornatého pobřeží jihovýchodní Brazílie. V zemi svého původu rostou na skaliscích a převážně na stromech jako epifyty, na místech, která jsou stinná a mají vysoké procento vlhkosti.

Pokud teplota není příliš vysoká, nízká vlhkost mu nevadí. V období květu se doporučuje občas mlžit. Pozor ale na to, aby květy nebyly příliš mokré. Výhonky kaktusu vypadají jako by to byly spojené malé ploché polštářky. Ostny u těchto druhů kaktusů budete hledat marně, vyrůstají totiž ve formě nahnědlých až bílých chlupů na vrcholcích stonků.

Pro jeho pěstování je vhodná hlinito – písčitá  půda anebo přímo substrát určený k pěstování kaktusů. Uvítá rozptýlené světlo v průběhu vegetačního období.  Ve stádiu klidovém mu však dopřejme raději místo tmavší. Kaktus můžeme důkladně zalít, avšak mezi zálivkami necháváme zeminu dosti proschnout. Pozor: po nasazení poupat rostlinu zásadně nepřemisťujeme, následkem stěhování by bylo opadání poupat!

Ve vegetačním období potěšíme rostlinu přihnojováním, asi jednou za měsíc běžným hnojivem na kaktusy.  V klidovém období nepřihnojujeme vůbec. Jak kaktus dospívá, rozrůstají se jeho ploché stonky do šířky a ohýbají se. Velké exempláře je pak vhodné pěstovat v závěsných košících. Pokud máme pocit, že se kaktus mírně svrašťuje, dopřejeme mu zálivku, neboť trpí nedostatkem vody. Přes léto, tedy v období klidu potřebuje kaktus, stejně jako my lidé, zasloužený odpočinek. Zatímco my si dopřejeme tak 2 týdny, pro kaktus by to bylo málo a dovolenou mu prodloužíme nejméně na 8 týdnů. Omezíme mu po tu dobu i zálivku. Asi 3 měsíce před kvetením kaktus přemístíme do chladna. Tam jej ponecháme po dobu jednoho měsíce a opět vrátíme do teplejších prostor, do prostředí s pokojovou teplotou. Jakmile se na rostlině objeví poupata, dopřejeme jí více vody. Můžeme co 14 dní přihnojovat. Hnojivo nesmí obsahovat vápník, neboť ten rostlinu ničí.

Myslím, že pokud padne váš výběr květiny pro letošní Vánoce na tento kaktus, budete spokojeni. Je to totiž společník nenáročný na čas, ale i na prostor, jelikož je pomalu rostoucí a péče o něj je snadná.

Text: Zuzana Bohdalová

 

Publikováno: 14. 11. 2011, Autor: