reklama

Zelené střechy – líbí se vám?

Mít chaloupku pokrytou mechem a kapradím, to už vyžaduje v současné době kus odvahy a hlavně soustavnou práci. Střechu ale máme také na garáži, na zahradním domku, altánu, střechou je i terasa v prvním patře. Všude tam bude zelená střecha vypadat dobře.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Zelené střechy – líbí se vám?

Zelené střechy nejsou žádná vymoženost moderní ekologie. Naši předkové pokrývali střechy chalup mechem, protože dobře tepelně izoluje. Moc se nezabývali tím, jestli uschne nebo odumře, prostě ho pak nahradili novou vrstvou.

Dnešní zelené střechy ovšem musí plnit i dekorativní funkci. Proto byl vymyšlen systém vrstev, díky kterému můžete mít na ploché i šikmé střeše klidně i kvetoucí zahrádku se stromy.

Střešní vegetace na dlouhá léta

Zelená střecha obohacuje vzduch o kyslík, zvlhčuje vzduch v okolí domu, tepelně izoluje střechu. Při stále ubývající vegetaci zejména v městských a příměstských lokalitách je každý kousek zeleně dobrý. Založení extenzivní vegetační střechy je ovšem skutečně radikální krok, ke kterému na domě přistoupíte asi stěží. Šikmé střechystřechy s mírným sklonem ovšem máte i na zahradním domku nebo na garáži, tam už se do tohoto počinu možná pustíte spíš. Ostatně, začít můžete i v docela malém měřítku – zkuste třeba osázet zelení střechu boudy pro pejska nebo krmítko pro ptáky.

Tam nemusíte řešit složité statické výpočty, nosnost konstrukce ani pečlivou izolaci – nejsou to stavby na desetiletí. Na pevné stavbě potřebuje střecha pro extenzivní vegetaci několik vrstev – nad samotnou nosnou konstrukcí a tepelnou a hydroizolační vrstvou se pokládá speciální fólie proti prorůstání kořenů, nad ní musí být drenážní vrstva, filtrační vrstva a pak teprve přijde navrch zemina a rostliny. Protože mluvíme především o šikmých střechách, na které není snadný přístup, volí se pro osázení druhy, které nepotřebují pravidelnou údržbu. Vše je vlastně ponecháno na přírodním koloběhu, vybírají se druhy travin, keříkůkvětin, které přečkají i období sucha, rozrůstají se samostatně a nepotřebují upravovat stříháním ani přihnojováním. Přesto je při zakládání takové střechy třeba pamatovat i na přístupová místa, občasný zásah bude přece jen potřeba.

Střešní zahrady

Pro většinu z nás jsou účelově přijatelnější intenzivní zelené střechy, které můžeme označit také jako střešní zahrady, protože slouží nejen k osázení rostlinami, ale také k pobytu mezi nimi. Tak je možno vytvořit na velké ploché střeše garáže zahrádku, ke které povedou schůdky a vy zde budete pod slunečníkem trávit příjemné chvíle na vydlážděném prostoru mezi záhonky. Na terasách kaskádových domů je možno vytvořit poměrně hluboké a velké záhony, které zcela nahradí potřebu zahrady v okolí domu a můžete na nich pěstovat květiny, keře, stromkyzeleninu.

Záleží jen na vás, zda zvolíte výsadbu jednoduchou, která nebude potřebovat každodenní péči a zálivku, nebo zahradnicky plnohodnotnou, o níž se budete starat jako o jakoukoliv jinou zahradu. Podmínkou je samozřejmě i zde pečlivé založení a izolace proti prorůstání kořenů, drenáž, filtrace proti zanášení drenážní vrstvy a odvod přebytečné  vody do odpadu. Pro střešní zahrady samozřejmě budete vybírat keřestromy s mělkými kořeny. Nabídka zákrsků a miniaturizovaných keřůstromů je však dnes tak velká, že máte na výběr z mnoha druhů listnatýchjehličnatých. Pamatujte, že střešní zahrada je vystavena přímým slunečním  paprskům, takže je třeba volit především takové druhy rostlin, které mají slunce rády. Projekt střešní zahrady, ať už extenzivní nebo intenzivní, svěřte vždy odborné firmě, pak se vyvarujete problémů s přílišným zatížením nebo nepříjemným zatékáním.

Text: Gabriela Koulová

 

Publikováno: 7. 9. 2011, Autor: