reklama

Dětský koutek v  okrasné zahradě

Pro rodinu s dětmi je bydlení se zahradou ideální. Často si ostatně mladé rodiny právě proto pořizují příměstské bydlení. Miminko v kočárku může spát na čerstvém vzduchu pod okny, kam na matka vidí, s přibývajícím věkem pak děti na zahradě najdou další a další zábavy.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Dětský koutek v okrasné zahradě

Předem se smiřte s tím, že dítě nepochopí váš vztah k anglickému trávníku. Když ho budete nutit chodit po cestičkách, zahradu mu dokonale znechutíte. Malí činorodí raubíři prostě poněkud poznamenají vzhled vaší zahrady, budou běhat všude, sem tam pravděpodobně prolezou živým plotem a polámou nějakou tu větvičku, v bujně rozrostlých keřích si vylámou tajnou skrýš. Všechno to je ale pro ně právě onen skvělý zážitek, jaký si ve městě nikdy nedopřejí. Učte je tedy zvolna, že pěstování rostlin není úplně samozřejmá záležitost, že potřebují péči, vysévání a sázení, kropení i stříhání.

Dítě je zvídavé a když mu už v útlém věku předškolním ponecháte jeho vlastní záhonek a pomůžete mu s jeho okopáváním, pletím a sázením nenáročných rostlin, jako jsou hrášky, fazole, řeřichy, hrachory nebo ředkvičky, bude nadšeně pozorovat, co se mu podařilo vypěstovat. Je to typický příklad školy hrou. A pro ty opravdové hry vytvořte dětem na zahradě jejich vlastní zákoutí.

První zásada je bezpečí

Ideální je, když na malé děti můžete neustále dohlížet. Hrací koutekpískovištěm, prolézačkou a houpačkou tedy umístěte tak, abyste na něj viděli z okna místnosti, kde se nejčastěji zdržujete. Pro chvilku vaší relaxace si pak poblíž hracího koutku umístěte pohodlnou lavičku nebo houpací lavici se zastíněním. Máte v domě pevnou telefonní linku? Pořiďte si přenosné sluchátko, nebude hrozit nebezpečí, že odběhnete k telefonu a děti se za tu chvilku stačí poranit. Pískoviště, prolézačky i houpačky budujte z materiálů, ze kterých si děti nezadřou třísky. Plasty volte jen certifikované, aby nepraskly a dítě se o ně nemohlo pořezat. Houpačky potřebují pevné ukotvení a závěsy, raději je vyzkoušejte na těžší váhu, pak nebude hrozit nebezpečí, že se vyvrátí nebo utrhnou. Pískoviště je dobré na noc zakrývat nepromokavou fólií, zabráníte nejen promoknutí písku, ale také nežádoucímu pobytu sousedových koček.

Jak s bazénem

Nejožehavějším místem v domácnostmi s dětmi je na zahradě voda. Přitom malým dětem úplně stačí nafukovací bazének, později můžete pořídit větší skládací a teprve když zjistíte, že bazén opravdu využije celá rodina po celou sezónu, pusťte se do budování nákladného bazénu třeba i s výhřevem a zastřešením. I ten nejmenší bazének nebo jezírko uprostřed záhonu ovšem znamená pro malé dítě nebezpečí. Pokud ho nemáte na očích, určitě nafukovací bazének nenaplňujte vodou a jezírko nebo bazén ochraňte oplocením nebo překrytím pevnou roletou. Větší rybníčky svádějí děti k pozorování života pod vodou, dopřejte jim to, je to zážitek, ale musíte být vždy připraveni zasáhnout, když v nestřeženém okamžiku dítě skončí ve vodě.

Tajné skrýše

Tajné jsou samozřejmě hlavně proto, že dospělý člověk se do nich jaksi nevejde. Pochopitelně o nich ale ví a dokonce pomůže s jejich vybudováním. Děti mají rády, když si mohou zabydlet kousek svého intimního prostoru tak, jak se jim líbí. Nezáleží na tom, jestli je to koupený zahradní „hrací“ domeček, umně vystavěná chatka v koruně starého stromu, kam se šplhá po žebříku nebo kameny vyložené a dřevěnými a kamennými sedátky vybavená skrýš mezi stromy a keři, kam běžně oko nedohlédne. Pomožte se založením, ale ponechte dětem volnost v tom, co si sem natahají, s čím si tu chtějí hrát. Nenápadně jen pravidelně kontrolujte, že si sem nezanesly něco nebezpečného, třeba nůž z vaší kuchyně.

Čas od času pak ratolesti donuťte, aby si svůj prostor trochu poklidily – uspořádaly věci, zametly, otřely prach z oken – je to přece jejich „domácnost“, tak ať se učí, co to všechno obnáší. Čím větší děti, tím více potřebují vaší spoluúčasti, ale také tolerance. Když si váš třináctiletý syn či dcera zalezou s několika kamarády do tajné skrýše, smiřte se s tím, že tam chtějí být sami. Vaši návštěvu budou akceptovat maximálně jednou za odpoledne, když jim přinesete mísu buchet. Důvěra mezi dětmi a rodiči není založená na permanentním sekýrování a kontrolování, ale na tom, že si s nimi o všem popovídáte a lehce je navigujete, co je a co není dobré. Pokud se svými potomky takový vztah máte, nemusíte se bát, když ze své tajné skrýše nevylezou celý den a dokonce v ní, pokud je to možné, budou chtít v létě třeba i přespat.

Text. Gabriela Koulová

Publikováno: 14. 7. 2011, Autor: