reklama

Poležení na zahradě a na terase

Zahradní lehátko patří k první věci, která se vytahuje z komory, kůlny nebo garáže, jakmile teplé dny dovolí si na chatě, chalupě nebo na zahradě rodinného domu pěkně pohovět. Nechcete si letos udělat radost a pořídit si nějaké lehátko nové?

i (Zdroj: shutterstock.com)
Poležení na zahradě a na terase

Těm starým s dřevěnou skládací polohovací konstrukcí a plátěným potahem už na trhu definitivně odzvonilo. Podobná se dnes vyrábějí z hliníkových trubek. Jsou lehká a snadno přenosná, ne nadarmo je najdete pod označením plážové léhátko – nejlepší uplatnění najdou, když si vyrazíte k vodě, ať už u nás k rybníku nebo k moři. Jinak jsou dost nestabilní (tady se lehkost konstrukce projevuje spíš negativně) a žádné velké pohodlí plátěný potah neposkytne. Jejich cena tomu odpovídá, pořídíte je za necelých 500 korun.

Na poležení na zahradě je určitě lepší si trochu (nebo víc, jak je libo) připlatit. V přívětivé cenové hladině najdete lehátka plastová. I ta jsou skládací, mají polohování pod hlavou a snímatelný podnožník. Ležet na plastu samotném ovšem nebudete, na sluníčku se nepříjemně rozpálí, jinak naopak studí a je tvrdý. Takže si k takovému lehátku určitě připočtěte cenu za pohodlnou matraci. Aby se vám opravdu dobře leželo, měla by být alespoň 4 cm vysoká, naplněná poddajným pružným materiálem. Výhodou je, že na noc nebo v nepříznivém počasí sbalíte domů jen matraci, plastové lehátko na dešti můžete nechat.

Vyšší třídou jsou polohovací lehátka hliníková s podložkou z perforovaného plastu nebo pevnějšího a odolnějího hliníku. Manipulace s nimi je snazší než s celoplastovým korpusem a životnost je velice dlouhá. Pokud je ovšem výplet plastový, je choulostivý na mechanické poškození, nesmíte s ním zadrhnout o kámen nebo ho nerovnoměrně zatížit, mohl by se protrhnout. I k těmto lehátkům budete potřebovat matraci, na plastovém výpletu se sice ležet dá, žádný komfort to ale není.

Krásná jsou lehátka celodřevěná, zejména pokud sáhnete po výrobku z exotického dřeva nebo ze stejně tvrdé akácie. Skládací i polohovací mechanismy mají různé, z některých se dá složit křeslo na sezení, jiná jsou určená skutečně jen k ležení a podhlavník i podnožník se dá polohovat jen v mírném sklonu. Takové lehátko si pak zaslouží i skutečně pěknou dobře ušitou matraci. Nevýhodou je to, že dřevo sice snese hodně, ale nemělo by být přece jen vystavováno čstému střídání vhlka a sucha. I na noc je tedy lepší ho uklidit pod střechu, kde na něj nepadá rosa a příliš se nehodí ani k bazénu, kde se koncentruje vlhkost. Také pravidelná roční údržba je náročnější, podle druhu dřeva je třeba zvolit polituru, kterou po sezoně lehátko ošetříte.

Stejně tak je to s pravým ratanem, jeho používání patří do zimních zahrad, do exteriéru je ho škoda. Dnes se ale vyrábějí krásná lehátka z umělého ratanu v tak zdařilé nápodobě, že vás asi nenapadne si na zahradu „proutěné“ lehátko pořídit. Umělý ratan je velice přizpůsobivý materiál, můžete ho mít v nejrůznějších barvách a oplést i vyplést se s ním dá konstrukce nejrůznějších tvarů. Jednoduché polohovací lehátko s lisovanou plastovu konstrukcí a lehátkovou částí z umělého ratanu působí efektně, přitom cena není nepřekonatelná a údržbu nepotřebuje prakticky žádnou, nečistot a prachu ho jednoduše zbavíte omytím. Navíc ho celou sezónu můžete bez obav nechat stát na zahradě.

Na terasy nebo do altánů si můžete pořádit masivní lehátko opletené umělým ratanem. To už je vlastně spíš venkovní postel než to, co si běžně předstvíme pod pojmem zahradní lehátko. Vyrábějí se třeba ve tvaru vlny anatomicky vyvážené, aby se na ní dobře leželo. A pro ty, kdo na zahradě chtějí lenošit se vším všudy celý den, jsou tu ratanové pohovky se sluneční clonou. Pohovka s velkou plochou pro opalování a čtyřmi polštáři vám zajistí naprosté pohodlí. Je odolná proti znečištění, mrazu a UV záření. Polyratanová část pohovky je ručně pletená, tvoří jakýsi velký koš (dokonce má madla pro snadné přenášení), který je vyložený vysokou matrací. Odklápěcí sluneční clonu, potahy polštářů i potah matrace lze sundat a vyprat v pračce. Nebo si vyberete celoratanový koš opět s pohodlnou matrací a polštáři?

Zpět od pohovek a postelí k lehátkům. Až si budte vybírat, hleďte nejen na krásu a dobré ležení, ale také na pohodlnou manipulaci. Lehátko si přece bduete vozit tu do stínu, tu na sluníčko, tu blíž k rodině, tu do vzdálenějšího kouta zahrady. Výbava dvěma kolečky je celkem běžná, záleží ale také na tom, jaká ta kolečka jsou. Lépe se jede na větších bytelných kolech než na maličkých plastových, která navíc snadno prasknou.

Tak se pěkně poválejte, ale nezapomeňte, že léto je ideální období také pro trochu pohybu!

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 20. 4. 2015, Autor: