reklama

Jasan v okrasné zahradě

Jak jsme přivykli na u nás nepůvodní monokultury smrkových a borových porostů, ani si neuvědomujeme, jak pestrá byla dříve paleta hojně rostoucích listnáčů v lužních lesích. Jasan ztepilý je jedním z charakteristických druhů mírného pásma severní polokoule, proto do českých zahrad přirozeně patří.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Jasan v okrasné zahradě

​Jasanů je asi 60 druhů a jejich přírodní výskyt je specifický tím, že osídlily vždy poměrně úzký pruh mírného pásma. Tak v Čechách dominuje jasan ztepilý (Fraxinus excelsior), až do úvalů jižní Moravy zasahuje z Balkánu porost jasanu úzkolistého (Fraximus angustifolia), pouze v teplomilných doubravách jižního Slovenska se objevuje jasan zimnář, nazývaný také jasan manový (Fraxinus ornus). Zejména v nížinách jižní Moravy se dobře zabydlel uměle vysazovaný jasan pensylvánský (Fraxinus pennsylvanica), samovolně se šíří a stává se v některých oblastech dokonce invazivním, to znamená, že vytlačuje původní druhy. Jiné jasany se v nejbližším regionu volně nevyskytují a příliš se jim nedaří ani při umělé výsadbě.

Jasan ztepilý najdete často v parcích, kde svým vysokým vzrůstem vévodí nad ostatními listnáči. Jestli se vám zalíbila jeho šedohnědá, zajímavě rozpraskaná kůra, dlouhé lichozpeřené listy a laty převislých květů, proměňující se v křídlaté nažky, do zahrady zvolíte asi raději některý z kultivarů s nižším vzrůstem. Variety se ovšem liší nejen tím, že mohou mít větve převislé (Pendula), pyramidálně uspořádané (Spectabilis) nebo tvořící kulovitou korunu (Nana), ale také tvarem listů. Diversifolia má na rozdíl od mnohačetných listů planého jasanu listy jednoduché až tříčetné, Hesse obrůstá převážně nedělenými štíhlými velkými listy.

Pro okrasnou zahradu jsou vhodné i dekorativní pestrolisté kultivary, zbarvené od žluté po jasně zelenou, Jaspidea k tomu přidává navíc žluté mladé větvičky. Mohutný jasan snadno vypěstujete z náletového semenáčku, pokud ovšem chcete některý z kultivarů, musíte se pro něj vypravit do školky specializované na listnaté stromy.

Všem jasanům vyhovuje vápnitá, dobře provzdušněná, vlhčí, ale ne přemokřená půda. Stromy nejsou choulostivé, ale mají rády dostatek slunce. Zvláště jižní druh jasan zimnář (jasan manový) potřebuje volné prostranství s dostatkem slunečního svitu. V zahradě je krásným solitérem i uprostřed trávníku, rozrůstá se totiž do koruny nízko od země, takže při maximální výšce okolo deseti metrů působí spíše jako mohutný keř. Na jaře ho zdobí dlouhé převislé laty sněhobílých střapatých kvítků, po jejich odkvětu se pak vytvoří bohaté hrozny křídlatých nažek, probarvujících se v době dozrávání od světlounce zelené až po tmavošedou.

Jasanové dřevo je ceněné pro svou hustotu a tvrdost. Jasany patří mezi olivovníkovité rostliny a podobně jako samotné olivovníky mají i krásnou kresbu šedobíle zbarveného dřeva. To se používá k výrobě komfortního nábytku, ať už v masivu nebo na dýhování. V moderním dřevozpracujícím průmyslu se tvrdý jasan často objevu v sendviči, ze kterého se skládají rámy kvalitních dřevěných oken. Zajišťuje v nich tvarovou stálost.

Jasanové listí se spolu s mladými větičkami dříve často přidávalo do krmení pro dobytek, obsahuje totiž cukry, pryskyřice, flavonové glykosidy, třísloviny a hořčiny, jejichž směs jednak podporuje trávení, jednak působí antibakteriálně. Lístky jasanu se využívají i v lidské medicíně, ze sušených se připravuje čaj, užívaný zvláště při dně, revmatismu a dalších onemocněních kloubů. Pomáhá totiž tělu vylučovat soli kyseliny močové, jejichž nadměrné množství v těle bývá příčinou těchto potíží. Jako doplněk pitné kůry je vhodné použít i obklad z výluhu z lístků, případně z nich připravit mast. Při dlouhodobém používání se neprojevují žádné vedlejší účinky, zato se pacientům značně uleví od bolestí, protože droga léčí poškozené mezikloubní chrupavky.

Jasanová poupata se sbírají pro vysoký obsah látek podporujících mozkovou činnost. Asi 40  čerstvých poupat sebraných brzy na jaře se na noc naloží do třetiny litru studené vody a nechá se macerovat do rána. Pak se přivedou do varu a ihned odstaví. Přeceděný nálev se pije ráno a večer po malých doušcích. Studenti ho mohou popíjet před zkouškami pro zlepšení funkce mozku, ale zlepšuje i stavy stařecké demence a lehké formy mozkových disfunkcí, ať už vrozených nebo poúrazových.

Jasan je strom magický, však si jistě vzpomenete na kouzelnické jasanové hůlky z příběhů Harryho Pottera. Starodávné keltské kulty v něm viděly dřevo s obrannou mocí, zahánějící od příbytků zlé duchy. Možná proto, že jasanové dřevo skutečně odpuzuje hady. Bohužel do zahrad občas přiláká jiné nepříjemné hosty – sršně. Dělnice totiž dokážou kusadly narušit kůru a pak hodují na vytékající míze plné cukrů. V dutinách starých vykotlaných stromů si také s oblibou budují hnízda.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 13. 5. 2011, Autor: