reklama

Bezpečné zacházení se zahradní sekačkou

Sekačku jsme si na sezónu připravili, terén k sekání už taky máme. Teď už se jen chopit stroje a vyrazit na souboj s přerostlým trávníkem. Ale pozor na skrytá nebezpečí!

i (Zdroj: shutterstock.com)
Bezpečné zacházení se zahradní sekačkou

Doplňujete do sekačky benzín ještě v garáži? Necháváte děti obdivovat sekačku v akci? Pak byste si měli uvědomit, že tím ohrožujete nejenom své zdraví, ale i zdraví svých blízkých...

Než začneme sekat

Každý by si měl přečíst a prostudovat pokyny výrobce v manuálu. Ovládání sekačky, údržba i porozumění bezpečnostním ukazatelům nejsou k výrobkům přibalovány jen pro legraci. „Jen když budete znát celý výrobek a porozumíte tomu, jak pracuje, získáte nejlepší výkon“ potvrzuje odborník na zahradní sekačky, Radovan Bureš a dodává, „před nastartováním sekačky rovněž zkontrolujte, zda fungují všechny ovládací prvky a je správná hladina oleje v motoru“.

Vdechování výparů z benzínu při doplňování paliva vyvolává závratě, bolesti hlavy, dráždí dýchací cesty i tkáně. Pokud vás navíc napadne si při této činnosti zapálit oblíbenou cigaretu, máte užslušnou šanci na nehodu, která vás může stát garáž.

Ochrana

Ačkoliv teplé počasí svádí ke sporému oděvu, trenýrky a žabky se však nemusí vyplatit. Rotující nůž sekačky od sebe může velkou rychlostí „odstřelovat“ předměty, které se náhodně dostanou do cesty a takový malý ostrý kamínek může na vaší noze zanechat znatelné stopy. Chráníme si také obličej a ruce, ideální jsou pracovní brýle, které odrazí případné odletující kousky a pracovní rukavice, které navíc snižují vibrace v rukách.

Kontrola terénu

Kontrola terénu před sekáním by měla být samozřejmost. Zařízení totiž může vyhazovat drobné předměty při vysoké rychlosti, které mohou způsobit poranění osob, v lepším případě poškození majetku, jako jsou okna, skleníky či skla aut” upozorňuje Radovan Bureš. Sekačku používáme jen na plochách k sekání určených, nejezdíme s ní tedy přes štěrkové cesty, větvičky či odpadky. Sekačku rovněž nepoužíváme na mokré trávě.

Děti a zvířata versus sekačka

Sekačku nikdy nepůjčujeme dětem! Jejich přesvědčovací schopnosti jsou sice někdy obdivuhodné, ale nepodlehněte. Pokud sekáte zahradu, ujistěte se, že děti i zvířata jsou v dostatečné vzdálenosti. Díky hluku motoru a soustředěnosti na práci si nemusíte všimnout, kdo je za vámi či vedle vás a tím se rovněž zvyšuje nebezpečí poranění.

Při sekání…

Pokud přecházíme mimo sekaný terén, vypneme motor a sekačku převezeme (například přes zmíněný štěrk). Pokud dojde k nárazu do cizího předmětu, vždy motor vypneme a počkáme, až se zcela zastaví. „Jestliže motor začne nestandardně vibrovat či projevuje podezřelé známky poruchy, motor okamžitě zastavte a zjistěte příčinu,“ doporučuje Radovan Bureš. A hlavně, NIKDY sekačku nezkoumáme, nezvedáme a nenosíme, pokud je zapnutá. To se týká i doplňování paliva, snímání sběracího koše, nastavování výšky sečení apod.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 4. 4. 2011, Autor: