reklama

Místo pro květiny se vždycky najde

V pokoji i na zahradě, na okně i na schodech, na terase na zábradlí – všude tam vám budou květiny v květináčích dělat radost, ať už jste příznivec zelených pokojovek, kaktusů, nebo kvetoucích letniček.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Místo pro květiny se vždycky najde

Zbývá ovšem vyřešit, kam všechny ty květináče vlastně postavit. Protože v bytě jim to nebude svědčit na podlaze, protože tam je obvykle průvan a málo světla, a knihovně nebo polici ze dřeva se zas pro změnu nebude líbit dlouhodobý pobyt květináče, protože na nich zanechá stopy, i když je pod ním talířek. Na zahradě, terase či na schodišti k domu sice volně rozmístěné květináče stát mohou, ale když jim pořídíte nějaké podstavce, bude to určitě dekorativnější.

Stolečky nebo parapet

Květinové stolky jsou ozdobné a kromě toho splní ještě jeden účel – rostliny na nich budou mít své stálé místo, což je pro většinu pokojovek přímo podmínka toho, aby prospívaly. Vyberte si tedy pro ně kousek nábytku, který bude ladit s interiérem místnosti, zaplní hluchý kout u schodiště nebo hluchou prázdnou halu. Podle světelných a tepelných podmínek pak volte rostliny, jimž se tady bude dobře dařit.

Místo pro květiny se vždycky najde
Místo pro květiny se vždycky najde (Zdroj: archiv redakce)
Místo pro květiny se vždycky najde
Místo pro květiny se vždycky najde (Zdroj: archiv redakce)
Místo pro květiny se vždycky najde
Místo pro květiny se vždycky najde (Zdroj: archiv redakce)
Místo pro květiny se vždycky najde
Místo pro květiny se vždycky najde (Zdroj: archiv redakce)

Materiálů na stolky je mnoho – někomu se bude líbit světlé dřevo, jiný má raději bílou, v jiném bytě se zase bude dobře vyjímat kovaná dekorace z černého kovu, případně lesklý stříbrný chrom nebo zlatá mosaz. Ani tvarům se meze nekladou – od jednoduchých policových stolků přes zdobené ratanové nebo vyřezávané z orientálních dřev až po všelijaké kovové konstrukce z držáky na květináče z pevného drátu nebo ohýbaných trubek. Dokonce i v koupelně (samozřejmě pokud má okno) můžete mít zahrádku – výborně si tu povedou tropické rostliny, protože v koupelně je vlhko a teplo. Tady zvolte nejlépe plastové podstavce, budou se nejlépe udržovat.

Máte v pokoji málo místa? Pořiďte si teleskopickou tyč s různě velkými ploškami na květináče. Podle výšky místnosti ji pevně rozepnete mezi podlahu a strop a shora dolů ji vyzdobíte kvetoucími i zelenými rostlinami podle svého vkusu. Pamatujte na to, že pod stropem je vždy větší teplo, takže druhy rostlin rozmísťuje také podle toho.

A co na zahrádka na parapetu? Moderní okna mají velkou výhodu – jsou většinou vybavena vyklápěcí větračkou a dokonce i polohou kliky, která zajišťuje takzvanou mikroventilaci. Nemusíte si tedy dělat starost s úplným otvíráním okna. Záclony můžete mít klidně jen kratičké nebo vyvázané do stran – nebo třeba vůbec žádné. A na jižní nebo jihozápadní slunné straně třeba krásnou kaktusovou výzdobu. Nebo naopak na východ bohatou zeleň, nevyžadující tolik přímého světla.

Sloup je stylová dekorace

Ušlechtilost vertikální linie vypínající se k obloze, sluníčku i hvězdám, znali již v antickém Řecku, sloup se stal charakteristickým prvkem klasické architektury, ať už plní nosnou nebo skutečně jen ozdobnou funkci. Také zahradu dokáže proměnit v promyšlené architektonické dílko. Variant může být mnoho – někdy stačí na sebe dobře poskládat pár pěkných cihel, jindy zvolíte kusy silnějších kmenů (dobře očištěné od kůry a nalakované). Zahrada u domu strohých hranatých linií může být doplněna i betonovými sloupky, pod stinnou zdí porostlou břečťanem se budou krásně rýsovat bíle natřené hranaté sloupy z dřevěného bednění. Květiny na sloup můžete umístit nejrůznější – převislé druhy budou splývat po sloupu, ty vzpřímené mu zase vytvoří dokonalou korunu, ať už kvetoucí nebo zelenou.

Schůdky jsou praktické

Kam s těmi všemi květináči, když máte na zahradě málo místa? Opět pomůže vertikální řešení, tentokrát formou dřevěných, kovových nebo plastových schůdků. Můžete je tvarovat do rohu nebo opřít o zeď domu i o zeď do sousední zahrady. Jejich výška záleží jen na vás – horní díly nemusí být ani skutečné schody, ale jen v dostatečném rozestupu nad sebou umístěné regálky. Když pak s rozmyslem vyberete na každý stupeň tak vysoké květiny, aby se vzájemně nezakrývaly, získáte spoustu prostoru.
Květináče můžete ostatně v zahradě umístit na kdeco – staré kolo od vozu, pěkně natřená konstrukce starého šicího stroje, dřevěný trakař, sada soudků – to všechno se hodí, když to pěkně sladíte dohromady.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 11. 3. 2011, Autor: