reklama

Jak vypěstovat lilek

Lilek, jinak také baklažán, se stal poměrně nedávno velmi oblíbenou zeleninou, možná je to i díky neustále se zvětšujícímu počtu vegetariánů. Ať už je důvod jakýkoliv, je dobře, že u nás zdomácněl. Jak si ho můžete vypěstovat?

i (Zdroj: shutterstock.com)
Jak vypěstovat lilek

O lilku se říká, že je to šlechtic  zeleninové zahrady. A je to velmi trefné pojmenování. Musí se s ním zacházet v rukavičkách a plnit mu všechna přání. Má jich sice jen pár, nejdůležitější z nich je však požadavek na teplo. Lilek je původem tropická rostlina a jako taková ke svému růstu potřebuje mnoho slunce a vysoké teploty. Ke klíčení je potřebná teplota alespoň okolo 21 stupňů a tak pokud nežijete v nejteplejší části naší země,  umístěte ho do skleníku.

Výsadba

Lilek si musíte ze semínek doma v teple předpěstovat. Rostlinky potom sázíme dostatečně hluboko tak, aby byl první lístek ve stejné úrovni se zeminou. Okolo zasazené rostlinky vytvoříme palcem dokola prohlubeň, abychom zajistili dostatek vláhy i  kořenům.

Jak vypěstovat lilek
Jak vypěstovat lilek (Zdroj: archiv redakce)
Jak vypěstovat lilek
Jak vypěstovat lilek (Zdroj: archiv redakce)
Jak vypěstovat lilek
Jak vypěstovat lilek (Zdroj: archiv redakce)
Jak vypěstovat lilek
Jak vypěstovat lilek (Zdroj: archiv redakce)

Péče

Baklažán chraňte před nízkými teplotami a nedostatkem vláhy. V horkém a suchém ovzduší skleníku se daří sviluškám, a tak abyste tedy zajistili vhodné podmínky pro pěstování lilku, nevětrejte skleník v chladných dnech, v horkých udržujte ovzduší vlhké, rostlinky důkladně prolévejte a přihnojujte. Doporučená jsou hnojiva s vysokým obsahem draslíku.

​Plody

Pěstitelé doporučují omezit se na čtyři plody na jedné rostlině, jeden plod na každé větvi. Jakmile najdete čtyři plody, odstraňte zbytek květů, pupenů a výhonků. Abyste mohli plody lilku sklidit, musí být slupka tuhá a lesklá. Nenechávejte je na rostlině příliš dlouho, jinak zhořknou.

Zajímavosti a tipy

– největšími producenty lilku jsou Čína a Indie
– lilek se nedá jíst syrový, vždy se musí tepelně upravit
– před smažením nebo pečením posypte lilek solí, pustí vodu
– není dobré lilek po zakoupení dlouho skladovat,  je náchylný na změny teplot
– nevýhodou je, že lilek při smažení nasává mnoho oleje
– lilek obsahuje nikotin
– Turecko je mistrem v přípravě lilku, má stovky receptů
– lilek je příbuzný s bramborami
– anglický název pro lilek je eggplant, tedy rostlina ve tvaru vejce. Tak ale vypadaly plody starých odrůd lilků, které měly bílé
plody vejčitého tvaru. Dnešní rostliny jsou známy velkými fialovými plody
– vyniká množstvím vitamínu B
– konzumace lilku napomáhá ke snižování cholesterolu v krvi
– říká se, že je má afrodiziakální účinky

Sabrina Harisová

Publikováno: 7. 3. 2011, Autor: