reklama

Modřín je strom pozitivní energie

V žádné zahradě by tento opadavý jehličnan neměl chybět. Ať už jako vzrostlý strom nebo v menších vyšlechtěných podobách. Je to nejen krásný solitér, ale umí pozitivně působit na náš organizmus i duši.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Modřín je strom pozitivní energie

Domovinou modřínu jsou Karpaty a Alpy,  ale po staletí se pěstuje po celé Evropě, například do Anglie byl přivezen před rokem 1629. Modřín patří mezi jedny z mála opadavých jehličnatých dřevin. To znamená, že na zimu jehlice shazuje a je zcela holý. Na jaře se na bulkovitých větvích začínají objevovat svazečky měkkých jehlic světle zelené barvy. Na špičkách větví rostou jednotlivé jehlice. Na podzim modříny pomalu žloutnou a opadávají. Rostlina kvete samčími květy růžovočervené barvy, které se po opylení mění v hnědé šišky. Jsou vejčité a zůstávají na stromě několik let. Rostlina roste poměrně rychle, tak se příliš nehodí do malé zahrady. Za 10 let vyroste zhruba o 4 – 5 metrů. Do malých zahrad vybíráme raději převislé nebo zakrslé druhy.

Vynikne v prostoru

Tento nádherný solitér nabízí velkou proměnlivost v průběhu roku, od svěží světlé jarní zeleně až po teplé žluté podzimní tóny. Kromě jehlic jsou ozdobné i drobnější šišky. Tato dřevina si říká o světlé a vzdušné místo. Na půdu je velmi nenáročná, nicméně ideální je hlinitá propustná vápnitá půda. Charakteristický půvab modřínu vynikne při dostatku prostoru, bývá totiž zavětvený až k zemi.

Nejznámější druh

Modřín opadavý (Larix decidua) je typickou středoevropskou dřevinou, u nás jej potkáváme v přírodě i ve stromořadích. Původní druh dosahuje  35 m i více. Koruna stromu je štíhle kuželovitá. Větve vodorovně odstávají a koncové tenké větvičky jsou převislé. Kmen pokrývá šedo nebo červenohnědá borka, ve stáří výrazně rozpraskaná. Jehlice vyrůstají ve svazečcích, raší v březnu až dubnu, hezky voní. Zjara jsou svěže zelené, na podzim zlátnou do teplé žluti. Ozdobné drobné šišky zůstávají na stromě dva až tři roky. Dekorativně působí zejména v zimě po opadu jehlic.  Kromě využití jako solitér se osvědčil na živé ploty, které zajisté působí netradičně – za vegetace tvoří jemné jehlice příjemnou clonu a v zimě zůstávají větévky ozdobené sněhem. Vyplatí se také v místech, kde potřebujeme v zimě více světla. Dá se dobře tvarovat.  Opadané jehličí se rychle rozkládá, nemusí se na podzim vyhrabávat. Kompaktní nízká odrůda Repens dosahuje 4 m, Compacta má úzký plný kuželovitý tvar kolem 6 m. Velmi bizardně působí Virgata, nízká odrůda s hadovitě pokroucenými řídkými větvemi.

Modřínové variace po japonsku

Modřín japonský (Larix kaempferi) pochází z vulkanických pohoří japonského ostrova Honšú. Oranžové až načervenalé větévky nesou až 3,5cm dlouhé nápadně modrosivě zelené jehlice. Kuželovitá koruna je ve stáří vodorovně větvená. Pro kvalitní dřevo, rychlý růst a odolnost k nízkým teplotám se modřín japonský vysazoval nejen do parků, ale i do evropských lesů jako dřevina. Převislá forma modřínu japonského je velmi vyhledávanou dřevinou do zahrad snad všech velikostí. Jmenuje se Stiff Weeping a je roubován na kmen různých výšek. Jeho větve jsou od místa roubu převislé jako dlouhé vlasy. Netvoří horizontální větve, ale hustou kštici. Modřín japonský je také dřevinou pro pěstování v miskách ve tvaru bonsají. Mezi nejoblíbenější patří převislá odrůda L. kaempferi Pendula dorůstající kolem 10 m.  Nízký, plazivý růst a světle zelené jehlice charakterizují odrůdu Prostrata.  Stříbřitě modré jehlice má Modřín japonský, odrůda Pyramidalis Argantea nebo Blue Rabbit. Žlutopestré zase  Aureovariegata. Temně zelené jehlice a vysokou toleranci k chladu má modřín sibiřský (Larix russica), nehodí se do nížin. Řídký habitus, modrozelené jehlice a pomalý růst je typický pro modřín Lyalův (L. lyalii).

Efektní doplněk zahrad

Modříny jsou ceněné v zahradní architektuře i jako významné hospodářské dřeviny. Zahrnují statné solitéry, tvarují se do živých plotů, ale nabízí také zakrslé stromy, pyramidální i převislé typy. Na malé zahrádce se dobře kombinují s tmavými tisy, poléhavými jalovci, trvalkami. Rostou i ve skalkách a nádobách. Skvěle doplní také chaty a chalupy v podhůří. Modřín si můžete vypěstovat sami ze šiškových semínek, ale doporučuje se raději koupit sazenice modřínu s ošetřeným kořenovým systémem.

Modřín jako léčivka

Výtažky z modřínu opadavého skýtají účinné látky pro náš organismus. Patří mezi ně některé enzymy, hormony a stopové prvky, které zlepšují činnost centrální nervové soustavy, podporují obranyschopnost a posilují organismus. Výtažky z pryskyřic se zase používají k léčení kožních nemocí. Výtažek z pupenů zlepšuje stav při zánětech horních cest dýchacích a nosních dutin, při bolestech v krku a chrapotu.

Pozitivní energie

Ve „stromomluvě“ modřín říká: Pokud tě vše opustí, přijď ke mně. Jeho energie omlazuje fyzicky i psychicky, zbavuje nedostatku sebedůvěry, a prý pomáhá v řešení komplikovaných životních situací, povzbudí trpělivost a vytrvalost. Je symbolem obnovy a lepšího života.  Dříve se úspěšně používal na vykuřování v obdobích moru. V magii používali vykuřování dřevem nebo pálení jehličí k tomu, aby odvrátili nepříznivé vlivy. Není divu, že se pro svou pozitivní energii modřín odedávna používá ve stavebnictví, k výrobě nábytku a k obkladům stěn.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 20. 10. 2011, Autor: