reklama

Kam skrýt užitkovou zahrádku

Můžeme se na to podívat i jinak: Je třeba ji vůbec skrývat? Dobře upravené záhony se zeleninou, ovocem a bylinkami mohou být stejně dekorativní jako záhony letniček a trvalek. Stačí si dát záležet na jejich úpravě a výsadbě.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Kam skrýt užitkovou zahrádku

Ale budiž, nepřejete si, aby vám vaše skvostné saláty nebo dozrávající rajčata někdo okukoval, z terasy chcete mít výhled na kvetoucí růže a ozdobné keře a ne na hrášek a lilky, strašáka do zelí dáváte opravdu jen proti útočícím opeřencům, ne jako výzdobu zahrady. Jak tedy záhonky se zásobami pro kuchyň a spižírnu skrýt?

Zelený předěl a koutek za domem

Vyhlédněte si koutzahradě, který není vidět v přímém pohledu z ulice ani z oken místností, ve kterých nejčastěji pobýváte. Nemusíte se bát užitkovou zahrádku umístit na místě s dopoledním sluncem, většina zeleniny nepotřebuje a dokonce spíš nesnáší ostré polední a odpolední sluneční paprsky, snad jen dozrávající rajčatapapriky se bez dostatku slunce neobejdou.

Zeleninový koutek pak můžete oddělit živým plotemokrasných keřů nebo ještě lépe z jabloňových zákrsků, které vytvoří neprůhlednou stěnu, jsou samy o sobě ozdobné a zároveň vyjadřují filozofii zahrady – zde končí okrasa a začíná užitek. Jiný způsob je postavit kolem záhonků se zeleninou pohledově atraktivní dřevěné stěny, buď s průhlednými okénky nebo palisádový plot. Po nich se budou pnout fazole, hrášek, ale také na něj můžete navěsit květináčepnoucími jahodami, s bylinkami.

Dřevo musíte každý rok ošetřit ekologickým nátěrem, aby vypadalo dobře a sloužilo řadu let, vytvoříte tak ale zajímavou dekoracikompozici zahrady, která skryje užitkové záhony i na dobu, kdy na nich nic neroste nebo na časné jaro, kdy budou první semínkasazeničky chráněné nepříliš zdobivou fólií. Zeleninové záhony můžete také umístit podél stěny domu, kam vaše oko obvykle nepadá, u zadního vchodu, podél garáže. Výhodou je tady stěna, k níž napnete provázky nebo drátky pro popínavé rostliny a ostatní druhy vysadíte před ně. Na kraj si dáte pažitku, petrželku, bazalku, majoránku, šalvěj nebo tymián a čerstvé bylinky budete mít snadno přístupné po cestičce kolem domu, nemusíte pro ně při vaření do hloubi zahrady.

Mezi skalkou a růžemi

Proč ne. Sazenice zeleniny jsou ozdobné – připomeňte si listy ředkviček, mrkve, celeru, hlávky zelí a květáku, bulvičky kedluben, dlouho do zimy dekorativní růžičkovou kapustu nebo v létě se červenající rajčata, ale třeba i dlouhé dužnaté listy česnekucibule a obří olistění cuketpatizonůoranžovými květy a později zajímavými plody. Pokud vymyslíte výsadbu tak, aby okrasný efekt jednotlivých druhů vynikl, případně mezi ně či do lemu záhonu přidáte levanduli, afrikányměsíčky, které zároveň pomáhají bojovat proti mšicím a jiným škůdcům, získáte velice pohledný zahradní koutek, který klidně může být umístěný na nejfrekventovanějším místě zahrady.

Některé plodiny doséváme během sezóny průběžně (ředkvičky, ranou a pozdní mrkev), na místo jiné vysazujeme další pozdní druhy (po hlávkovém salátu zimní zelí nebo kapustu), takže záhon bude zaplněný a ozdobný od jara až do pozdního podzimu a právě mezi skalkouzáhonemrůžemiletničkamitrvalkami může vytvořit další zajímavý pás osázené zahrady.

TIP

Vyvýšené záhonky

Pro užitkovou zeleninu je lepší vytvořit si menší záhonky s různými plodinami – potřebují různé hnojení, ale také je třeba k nim mít ze všech stran snadný přístup kvůli jednocení, protrhávání, okopávání a sklízení. Ideální je takové záhonky zvednou alespoň 30 cm nad úroveň okolních cestiček a buď obednit dřevem nebo obezdít kameny či cihlami.

Jednak se k nim nemusíte tolik ohýbat a jednak do obezdívky můžete navrtat otvory pro osazení jednoduchých oblouků, které na jaře potáhnete fólií a vytvoříte si tak praktické pařeniště a fóliovník pro choulostivější druhy. Oblouky později sundáte a uklidíte do kůlničky pro použití v dalším roce. K záhonům máte snadný přístup a v chladném roce můžete překrytí využít jako lehce zateplený fóliovník.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 29. 7. 2011, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat