reklama

Čarověníky – miniaturní stromky do malé zahrádky

Pěstování bonsají vyžaduje mnohaletou trpělivost, které se našinci zahrádkáři často nedostává. Chcete přesto pro svou malou zahrádku vyzdobit miniaturními stromečky, které nikdy příliš nezmění velikost? Pak zkuste pěstovat čarověníky.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Čarověníky – miniaturní stromky do malé zahrádky

Věník je staročeské slovo pro trs větviček. Čaro pak označuje představy našich předků o tom, že na vzniku novotvarů na stromech se nejspíš podílejí magické, čarodějnické síly. Ve skutečnosti mají shluk znetvořených větví, vyrůstajících na stromech či keřích bez obvyklé pravidelnosti a zákonitosti, na svědomí buď genové mutace, nebo houbová či virová onemocnění.

Vypravit se do lesa na čarověníky je podobná hra s neznámem, jako vydat se na houby. Kdo ví, kde je hledat, najde, kdo ne, přijde zkrátka. V přírodě se čarověníky vyskytují nejvíce v místech, kde jsou pro stromy extrémní podmínky, třeba velká zima nebo příliš kyselá půda.

Uvidíte je zpravidla vysoko v korunách, kam pro ně vyšplhá jen skutečný nadšenec nebo odborný pěstitel, zvlášť proto, že vhodným časem pro jejich sběr jsou zimní měsíce. Vy si ovšem pro své trpasličí stromečky nejspíš zajdete právě k některému z pěstitelů, kteří si umějí poradit s naroubováním na podnož nebo dokonce i pěstováním novotvarých kultivarů ze semínek.

Pichlavé i listnaté
Nejčastěji vídáme v zahrádkách čarověníky jehličnaté. Jejich pěstování nevyžaduje u většiny druhů žádnou náročnou péči. Po řadu let je nemusíte nijak zastřihovat nebo prořezávat. Většina kultivarů odvozených od borovic, smrků, jedlí, modřínů, jinanu dvoulaločného a jalovců dobře snáší suchá letní období a na rozdíl od původních stromů koření jen mělce, takže si vystačí s nevelkou vrstvou půdy. Když jim na jaře dodáte živiny přihnojením rašelinou a kompostem, spokojeně porostou více méně bez další údržby, jen při skutečně dlouhodobém suchu je třeba je občas zalít.

Nejodolnější jsou stříbrné a namodralé kultivary, naopak ty s bíle nebo žlutě panašovaným jehličím potřebují místo chráněné před ostrým sluncem i mrazem. Z listnatých čarověníků jsou nejčastější magnólie, buky a javory. U všech čarověníků platí, že jim vyhovují stejné podmínky jako původnímu druhu, pokud tedy zvolíte thuji nebo tisovec, budou potřebovat vlhčí místo nebo pravidelnou zálivku, magnólie kvalitní zahradní humus, bukjavor kompost s listovkou.

Dekorativní předzahrádky
Čarověníky mohou vypadat jako zmenšeniny stromů, někdy mají ovšem také všelijak zprohýbané větvičky nebo zvláštně tvarované jehličí. Roubují se i na vysoké podnože, tak se získávají zajímavé koule nebo ovály na štíhlém kmínku. Kombinací různých tvarů, výšky a vybarvení jehličílistů můžete zkrášlit třeba prostor předzahrádky. Když prostor mezi stromečky vyložíte hnědou mulčí nebo naopak vrstvičkou bílých kamínků, bude taková předzahrádka působit čistě a uspořádaně. Z čarověníků stvoříte i nápodobu japonské zahrady, stačí je doplnit malým jezírkem, sochou či lampou v orientálním stylu a dát si záležet na harmonii tvarů.

TIP
Miniatury v nádobách
Na balkon či terasu jsou čarověníky ideální. Vystačí si i s malou nádobou a když zvolíte borovici, nemusíte ani příliš hlídat zálivku. Pamatujte jen na to, že balkonyterasy bývají v létě hodně vyhřáté, dopřejte tedy stromečkům zastínění a nenechte je nikdy zaschnout.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10. 4. 2019, Autor: