reklama

Zahrada v červenci – co dělat a na co se připravit

První prázdninový měsíc vám zahrada přináší potěchu pro oko i chuťové buňky. Je to čas letniček, barevně kvetoucích trvalek, čas sklizně ovoce i zeleniny. Ovšem také čas, kdy zahrada potřebuje pravidelnou péči.

i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Zahrada v červenci – co dělat a na co se připravit

V letních měsících u nás bývá sucho, bouřkové srážky zahradě na vrcholu kvetení a plození nestačí. Proto pamatujte především na pravidelnou zálivku. Aby mokré listy nespálilo slunce, zalévejte ráno nebo v podvečer. Ideální je automatický závlahový systém. Pokud ho nemáte, použijte třeba různé koncovky na závlahové hadice, které rozptylují vodu do drobných praménků a kropí jemně v širokém dosahu. Takové mlžení je dobré hlavně pro trávník, voda pomalu vsákne do půdy – je to zkrátka jako přívětivý dlouhý jemný déšť. Květiny, zeleninu, ale i ovocné stromy (meruňky, broskve, višně, jabloně i hrušky) zalévejte naopak ke kořenům pomalým proudem, abyste nevyplavili zeminu. Trávník je třeba pravidelně jednou za týden, nejdéle za dva týdny, sekat. Také zelené živé ploty v tuto dobu tvarujte a stříhejte.

Kvetoucí záhony

Jarní polštářové skalničky (floxy, tařičky, drobné karafiáty, štěničník, huseník), už odkvetly a jejich výhony nekontrolovaně rostou do všech stran. Teď je čas je ostříhat, pokud si chcete vypěstovat další sazenice, stačí výhony s zasadit do květináče nebo odkrytého pařeniště a přihnojit je na růst. Když nenajdete výhony s kořínky, stačí je dát do vody, za pár dnů kořínky pustí. V půdě pak rychle zakoření a na jaře je můžete přesazovat do skalky i na záhony. Co nejvíc kvete? Na skalce to budou ještě nízké kakosty, kterým stačí odstraňovat uvadající květy a ony nasazují další až do září. Do zvláštní květů vyrazí také netřesky. Počítejte s tím, že růžice, která vykvete, posléze odumírá, bude třeba ji tedy opatrně odstranit a dát tak rostlině prostor, aby prázdné místo zaplnila novým výhonem. Červenec je ovšem především čas kvetoucích záhonů trvalek i letniček. Abyste prodloužili kvetení, odstraňujte květy hned po odkvětu, vlčí bob, šalvěje, kuklíky, ostrožky, kopretiny, denivky, okrasné tabáky vám tak nasadí další poupata a budou ozdobou po celé léto. Cínie, kopretiny, vysoké kakosty, ostrožky, ale také třeba levanduli stříhejte v rozpuku poupat pro ozdobu pokojů, ve váze vydrží taková letní kytice dlouho a stříháním podpoříte nové kvetení.

Ozdobné keře

Na prvním místě jsou samozřejmě královny květin – růže. Hlídejte listy, zda je nenapadá plíseň, pokud se přemnoží mšice, stírejte je nebo použijte některý šetrný postřik, nejlépe takový, který zároveň působí na škůdce i na houbová a plísňová onemocnění. Růže pravidelně okopávejte, potřebují provzdušněnou půdu. U opakovaně kvetoucích růží odstřihujte odkvétající květy vždy tak, aby zůstalo očko vyrůstající ven z keře – z něj vyroste nová větvička s poupětem. Botanické a pnoucí druhy nestříhejte – keře se posléze ozdobí šípky, které jsou v podzimní zahradě krásnou dekorací. Zlatice, ptačí zob, meruzalky a další na jaře kvetoucí keře jsou nyní krásně zelené. Chcete si je namnožit? Odstřihněte mladé nezdřevnatělé výhony se dvěma až třemi páry listů, špičku výhonu nad kolénkem zkraťte a takto připravené řízky zapíchejte do pěstební zeminy. Nezapomeňte je zalévat, po zhruba čtyřech týdnech většina z nich zakoření a můžete je přesadit na místo, kde chcete mít nový keř. V létě vám krásně pokvetou komule, tamaryšky, hortenzie, ruj vlasatá nebo některé druhy tavolníků, jiné keře jsou zajímavé probarvujícími se listy – keřové kultivary červeného javoru, ale třeba také obyčejný rakytník.

U pletiva i v truhlíku

Nezapomněli jste vysít letní popínavkypergoly, u stěny domu nebo u plotu? Teď právě krásně voní pestré hrachory, květy jsou ozdobeny výhony okrasných fazolí, nádherné zvonce bílých, růžových a modrých květů nasazují svlačce. Tyhle vděčné rostliny nepotřebují žádnou zvláštní péči, stačí jim dostatek vody. Zato balkonovky, které jsou nyní obsypané květy (pelargonie, petunie, surfinie, fuchsie, nebo durmany s obrovskými trumpetami barevných květů), rychle vyčerpají živiny z truhlíků a květináčů. Proto je pravidelně jednou týdně přihnojujte výživou s draslíkem a fosforem. A opět pravidelně zaštipujte odkvetlé květy, případně i mírně zkraťte výhony, aby se keříky rozvětvily a dále kvetly.

Zeleninová a bylinková zahrádka

Sklízíte hlávkový i kadeřavý salát. Možná už ani nevíte, co s ním, protože narostl všech najednou. Pro příště vyzkoušejte třeba druh, jehož listy se dají otrhávat postupně tři až čtyři týdny. Ředkvičky narostly, rychle tedy vysejte ještě další, do září stihnete ještě jednu úrodu. Sklízíte první mrkev, petržel, mladé bulvičky celeru nebo řapíkatý celer. Vysít můžete ještě odrůdy mrkve s krátkou vegetační dobou (Rondo, Tip top, Kráska Nectar F1). Pro podzimní sklizeň vysejte ředkev černou, letní salát, špenát, pekingské a čínské zelí, fenykl. U rajčat a okurek pečlivě každý den hlídejte vznik plísně a ihned zasáhněte postřikem na list a otrháním napadených listů. Stříhejte majoránku, šalvěj, petržel kudrnku, celerovou nať, kerblík, libeček, využijete je čerstvé, ale nezapomeňte si také nasušit zásoby na zimu. Bazalka potřebuje pravidelnou zálivku, pak vám keřík bude poskytovat čerstvé lístky až do prvních mrazů.

TIP

Pro úrodu jahod

Červenec je nejvhodnější doba na výsadbu nových keříků jahod. Od starších rostlin odstřihněte již zakořeněné odnože na šlahounech a s celým kořenovým balem je přesaďte. Pro dobrou úrodu je třeba jahodníky obnovovat po třech letech, staré rostliny již neplodí.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 13. 7. 2011, Autor: