reklama

Stavba skleníku – rady pro vás

Stavba skleníku není záležitost, kterou bychom řešili každý rok, takže většina zahrádkářů je v tomto směru vděčná za rady, které by jim se stavbou skleníku mohly pomoci. Na skleníky kompletní i skleníkové komponenty se u nás zaměřuje řada firem, které je dodávají. Zasílají je však v rozloženém stavu a na nás je pak, abychom si takový skelník obvykle sestavili na svém pozemku sami. Nicméně je dobré vědět také, kdy je nejvhodnější termín pro jeho stavbu, kam jej umístit, zda je nutná podezdívka, případně stavební povolení anebo z jakého materiálu by skleník měl být.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Stavba skleníku – rady pro vás

Nejvhodnějším obdobím pro stavbu skleníku je brzký podzim. Můžete tak využít příznivé počasí k jeho stavbě, a časně zjara ho už máte připravený pro vaše zahradnické činnosti. Bez obav tak stihnete celou pěstitelskou sezonu. Pokud jste to ale nestihli, můžete provést stavbu skleníku samozřejmě i na jaře. V tomto období však budete vystaveni nestálému počasí, a pokud se zima protáhne, můžete dokonce zmeškat dobu jarních výsevů. Vždy však záleží na vás a na vašich časových možnostech.

Většina dnes dodávaných skleníků má již extrémně nízkou hmotnost a to proto, že konstrukce bývají z hliníku, nebo plastu a prosklení je zajištěno velice lehkým polykarbonátem. Také z těchto důvodů je výrobci doporučováno stavět skleníky na závětrných místech. Skleníky jsou sice na vítr testovány, ale obvykle jen do rychlosti větru 75km/hod. Dojde-li k poškození skleníku silnějším větrem, je možné postupovat tak, že celou věc řešíme jako pojistnou událost.

Dávejte pozor, abyste při koupi skleníku nenaletěli. Nakupujte u ověřených firem. Pokud budete posuzovat odolnost polykarbonátu opticky, kvalitní polykarbonát určený na výrobu skleníků je čirý a průhledný, pevný a kompaktní. Asijské náhražky jsou spíše namodralé, což svědčí o vysokém procentu použitých recyklovaných plastů. Takový nekvalitní materiál na pohmat spíše šustí a pod tlakem ruky se deformuje, zatímco kvalitní materiál se prohne a opět vrací do původního místa, aniž by došlo k jeho poškození.

Stavba skleníku – rady pro vás
Stavba skleníku – rady pro vás (Zdroj: )
Stavba skleníku – rady pro vás
Stavba skleníku – rady pro vás (Zdroj: )
Stavba skleníku – rady pro vás
Stavba skleníku – rady pro vás (Zdroj: )

Ideálním materiálem na výrobu skleníků je komůrkový polykarbonát. Jednak má výbornou světelnou propustnost, a to asi 80%. Struktura dutinek zabezpečuje požadovaný rozptyl dopadajícího světla do skleníku. Například desky vyráběné z Macrolonu, který je extremně odolný proti nárazu, je rovněž ceněným materiálem využívaným k zasklení zimních zahrad anebo přístřešků pro auta, pergoly a také pro skleníky. Jeho životnost je takřka neomezená.

Většina skleníků používaných v současnosti nepotřebuje ani vlastní podezdívku. Doporučována je většinou pouze originální základna, kterou vám ke skleníku obvykle výrobce nabídne. Pokud však na podezdívce trváte, postavte skleník na její střed a nezapomeňte, že klasická podezdívka pro skleník by měla být zapuštěna do nezámrazné hloubky.

Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nevyžadují skleníky do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky umístěné v odstupové vzdálenosti nejméně 2 metry od hranice pozemku, bez podsklepení.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 23. 1. 2014, Autor: