reklama

Divoká kráska z Indonésie – udělejte jí místo ve své zahradě

Nevlídné zimní večery jsou ideální příležitostí pro plánování zahrady. Právě teď máme dost času v klidu rozvážit, čím a jak bychom mohli zahradu zkrášlit v příštím roce. Jste-li milovníky zářivých barev a zajímavě vypadajících rostlin, neuděláte chybu, když v příští sezóně vysadíte do své zahrady několik barevných variant celosií, kterým česky říkáme nevadlec.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Divoká kráska z Indonésie – udělejte jí místo ve své zahradě

Tyto zajímavé, mimořádně atraktivně působící krásky původem z Indonésie mají pro vás v zásobě plno krásných zářících barev od krémové přes sytě žlutou k oranžové, dále červenou, purpurovou a dokonce i zelenou. Ty nejpronikavější barvy mají nově vyšlechtěné odrůdy celosií. Záleží už pak jen na vás, kterou barvu zvolíte právě pro svou zahradu.

Český název nevadlec získaly tyto květiny pravděpodobně proto, že jsou velmi vhodné i k sušení a jako dekorace do nejrůznějších typů vazeb ať už v řezané nebo sušené variantě. Jejich barevné chocholy ani po dlouhé době neztrácejí své barvy, a tak  v sušených květinových aranžmá vydrží dlouhou dobu. Pro sušení je však nutné odříznout květní stvoly ještě před dosažením úplného stupně zralosti, aby se nerozpadly anebo nezačaly vytvářet semínka, ale dostatečně zralé na to, aby již byly plně vybarvené.

Tyto mimořádně atraktivní krásky působí sice jako atraktivní skleníkové rostliny, ale zdaleka nejsou tak choulostivé, jak vypadají. Ve skutečnosti je však můžete v jejich domovině v Indonésii objevit jako divoce rostoucí porost.

Původní druh celosie s květem, který připomíná pestrobarevný chochol cirkusových koní (Celosia argentea), byl šlechtěním rozšířen typ s hřebenovitě tvarovaným květenstvím (Celosia cristata). Mezi oběma základními variantami si pak můžete vybrat z řady odrůd mohutnějších, dosahujících výšky až 60 cm anebo naopak z odrůd miniaturních (var. nana), s výškou stonku do 20 cm. Tyto rostliny sice vyžadují dostatek světla, ale před přímým poledním sluncem by měly být chráněné. Nevyhovuje jim ani příliš vlhký a chladný průběh léta. Budete-li pěstovat celosie doma za oknem, což je také možné, myslete na to, že celosie na slunném stanovišti budou mít dokonce bujnější květy, než rostliny pěstované venku.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 29. 11. 2013, Autor: