reklama

Celý rok v přírodě poskytují zimní zahrady

Zimní zahrady zajistí nejenom kontakt s přírodou celoročně, ale zároveň se stávají relaxačním místem celé rodiny a navíc zvětší vaše bydlení o další místnost.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Celý rok v přírodě poskytují zimní zahrady

Zimní zahrady se staly velmi oblíbené. Díky proskleným stěnám prosluní celý dům nebo byt a přinesou do interiéru i více tepla. Jestliže se rozhodnete pro zimní zahradu, první na co byste měli myslet je, kde ji budete chtít umístit. Nemusíte stavět extra prostor, ale i váš balkón, lodžie nebo terasa se v zimní zahradu může přeměnit. Zimní zahrada se pak lehce stane pracovnou, obývákem, jídelnou nebo místem pro odpočinek. Jaký styl zimní zahrady si zvolíte, závisí pouze na vás, ale některé důležité věci musí dodržovat každá zahrada.

Základem každé zimní zahrady je konstrukce, které se dnes vyrábějí plastové, hliníkové nebo dřevěné. Nejlépe je na tuto stavbu pozvat renomovanou firmu, která vám poradí jaký materiál na konstrukci zimní zahrady zvolit. Další nedílnou součástí jsou okna, která dotváří celkový design zahrady a díky nim, proudí do místnosti více tepla a světa. Na stavbu zimní zahrady vybírejte pouze taková, která mají výborné izolační vlastnosti, jinak hrozí zbytečné unikání tepla, což se může později ukázat na na vašich účtech za vytápění.

Hlavním nepřítelem zimní zahrady je vlhkost, zvlášť pokud do ní umístíte mnoho rostlin. Pokud je zimní zahrada stavěna společně s novostavbou, není možné se vlhkosti vyhnout. Nová budova vysychá až 2 roky a teprve potom se klima v zimní zahradě stabilizuje. Už při projektu zimní zahrady je proto nutné myslet na důkladný systém větrání. Optimální výměnu vzduchu zabezpečuje takzvané křížové větrání, kterému mohou sloužit otevíratelné prvky jako jsou posuvné dveře nebo posuvná a výklopná okna. Ideálním řešením pro větrání jsou výklopná střešní okna, které se mohou otvírat i elektronicky a zabezpečí vám tak výměnu vzduchu bez zbytečného průvanu.

Zvýšená vlhkost vzduchu v zimní zahradě vyžaduje její pravidelnou údržbu. Spojení vlhkosti, tepla a nedostatečného větrání mohou mít za následek výskyt plísní. Proto je důležité kromě čistoty skel věnovat pozornost konstrukci a tmelovým spárám.

Jak může vypadat vaše vysněná zimní zahrada najdete ve fotogalerii.

Text: Marie Vendelbergerová

Publikováno: 6. 11. 2013, Autor: