reklama

Podzimní výsadba ovocných stromků

Blížící se podzim je nejvhodnější dobou pro výsadbu ovocných stromků. Pokud bychom to však na podzim nestihli, můžeme to dohnat ještě brzy na jaře.

i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Podzimní výsadba ovocných stromků

Ještě než stromky vysadíme, je důležité zakrátit jim ostrým nožem nebo dvousečnými nůžkami kořeny. Zaschlé nebo namrzlé a jinak poškozené kořeny zakrátíme až po zdravé pletivo. Zakrátíme i příliš dlouhé anebo velmi slabé kořeny a celkově se snažíme dodržet, pokud možno, pravidelný tvar kořenové soustavy. Nepoškozené kořenové pletivo poznáme podle bílé barvy. Poškozené je hnědé nebo i černé. Řezy děláme hladké, kolmé na osu kořene.

Před samotným uložením stromků na vybrané místo je velmi vodné vložit zkrácené kořeny do nádobyvodou anebo je namočit do zemité kaše. Po namočení stromek ihned vysadíme. Při hloubení jámy určené k výsadbě stromků dáváme ornici stranou a na další hromadu pak ukládáme spodní vrstvu zeminy. Jáma musí být tak velká a také široká, aby se rozprostřené kořeny stromku nedotýkaly okrajů jámy.

Obvykle se rozměry jámy pohybují v rozpětí 0,5 x 0,5m až po 1,0 x 1,0m. Přičemž hloubka jámy bývá mezi 0,3 až 0,6m. Jestliže stromky vysazujeme na zahradě, která je trvale zatravněná, pořídíme stromkům jámy ještě větší. Správná hloubka výsadby je zvláště důležitá u nízko štěpovaných stromků.

Podzimní výsadba ovocných stromků
Podzimní výsadba ovocných stromků (Zdroj: )
Podzimní výsadba ovocných stromků
Podzimní výsadba ovocných stromků (Zdroj: )
Podzimní výsadba ovocných stromků
Podzimní výsadba ovocných stromků (Zdroj: )

Ty stromky, které jsme vysadili příliš hluboko, pravděpodobně zakoření z naštěpované části a tím se oddálí plodnost stromku, protože vliv podnože se v takovém případě neuplatní. Naopak stromky vysazené příliš vysoko trpí suchem a špatně zakořeňují. Platí pravidlo, že správně vysazený stromek je ten, který je zasazen ve stejné hloubce, jak rostl ve školce.

Dobré je počítat při výsadbě s tím, že poté, co slehne půda, stromek klesne hlouběji, než byl původně. Při zasypávání stromku zeminou začneme hromadou odebranou ze spodní vrstvy a přitom stromkem mírně potřepáváme, aby se půda dobře dostávala mezi kořeny.  Po zasypání asi tří čtvrtin jámy půdou, lehce zeminu přišlápneme, aby pevně přilnula ke kořenům. To zároveň od kořenů uvolní i vzduchové kapsy.

Pro zálivku nově vysazeného stromku si připravíme asi 10 až 15 litrů vody. Kyprou zeminou pak doplníme jámu a již nepřišlapujeme. Pro první zimu navršíme ke kořenům stromku hrůbek, čili zeminu směřující ke kmínku, aby chránila jeho kořenový systém před mrazem. Až pomine po zimě nebezpečí mrazů, hrůbek rozhrneme.

Pro zabezpečení stability stromku jej vyvážeme po výsadbě k opoře. Dřevěné opory nebo kůly je vhodné ochránit před hnilobou buďto namočením ve speciálním přípravku anebo opálením, a to v té části, která bude ve styku s hlínou. Opora či kůl by měl končit ve výšce asi 10 cm pod korunou stromku. Kmen můžeme v oblastech, které jsou volně dostupné pro okolní zvěř, chránit drátěným pletivem proti okusu.

Text:  Zuzana Bohdalová

Publikováno: 5. 9. 2013, Autor: