reklama

Jahodový stromek můžeme pěstovat jako přenosnou rostlinu v nádobě

Představíme si jahodový stromek neboli planiku. Jeho plody sice jahody na první pohled nepřipomínají, zato tak chutnají! Toto exotické ovoce u nás není běžně k dostání, proto nám zahradník Martin Pražák poradí s jeho pěstováním.

Jahodový stromek je jenom jeden

Jahodový stromek, který bývá označován jako planika, Arbutus unedo, je středomořský keř, který roste od pobřeží Atlanského oceánů až k Černému moři. Dorůstá 2 metrů, vzácně časem i v menší stromek, je neopadavý, listy jsou stálezelené a kožovité.

Arbutus unedo - jahodový stromek
i (Zdroj: Prima FTV)
Arbutus unedo - jahodový stromek

Tropický keř Psidium cattleianum, druh kvajávy, se s jahodovým stromkem často zaměňuje. Patrně proto, že nemá české jméno a sdílí je s kvajavou. Pochází z pobřežních oblastí Brazílie. Roste obvykle jako 2m keř, v zástinu ale i mnohem větší. Podobně jako planika má stejně velké kožovité listy, které ale nemají pilovitý okraj. Kvete podobně jako myrta velkými květy s množstvím tyčinek. Velmi brzy dozrává velké množství červených plodů velikosti třešně. Plody velmi intenzivně voní po jahodách a mají lahodnou sladkokyselou chuť. Lze je konzumovat a libovolně zpracovávat.

Psidium cattleianum
i (Zdroj: Prima FTV)
Psidium cattleianum

Kdy nám začíná kvést jahodový stromek

Kvete přes zimu až do jara bílými konvalinkovými květy v hroznech a poté se pomalu tvoří zprvu drobné a zelené, koncem podzimu však postupně žluté a poté červené plody velikosti velké třešně. Povrch plodů je pravidelně bradavičnatý a vypadají velmi ozdobně. Vydrží na rostlině velmi dlouho. Uvnitř je červená jedlá dužina a malé množství droubounkých semen. Plody jsou jedlé a chutné, přesto mírně moučnaté.

Jak planiku pěstujeme

V nádobě, kterou přenášíme na zimu do sklepa či na chladnou chodbu. Je velmi nenáročná a ozdobná jak svými listy, květy, zejména ale plody. Roste pomalu a snáší letní horka i na rozpálené terase. V teplejších oblastech přežívá celoročně venku a občas i plodí, vhodný je alespoň lehounký kryt na zimu, např. netkaná textilie. Zvláštností je i druhový název unedo, odvozený z latinského uno edo čili sním jen jednu. Odkazuje na to, že přes velké množství cukrů se plody spíše zpracovávají do marmelády i pálenky, než že se pojídají syrové. Velké množství květů je zdrojem nektaru pro včely, celá rostlina je léčivá, používá se zejména k posílení ledvin. 

Publikováno: 29. 3. 2019, Autor: Oldřich Navrátil , Profil autora: Oldřich Navrátil