reklama

Budujeme zahradní jezírko s využitím izolační fólie

Budování, osazování a údržbě zahradních jezírek jsme se již v našich článcích zabývali mnohokrát, dnes se ale zaměříme na tvorbu zahradních jezírek, na jejichž zbudování se využívají speciální jezírkové fólie. Příprava takového jezírka se přece jen v několika bodech odlišuje od přípravy dalších druhů jezírek.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Budujeme zahradní jezírko s využitím izolační fólie

Prvním bodem je výběr a příprava izolační fólie. Všichni dobře víme, že základ každé dobře fungující stavby je izolace. Stejně tak jako při stavbě domu, i při budování zahradního jezírka mějte na paměti, že ušetřených pár set korun při koupi levné a pro jezírko nevhodné fólie vám rozhodně nezaručuje správné fungování po dobu mnoha let. Více než často se stává, že nekvalitní fólie během mrazů v zimě povolí a vy tuhle skutečnost zjistíte obvykle až pozdě. Vrchní vrstva ledu zůstane nenarušena, potíže těžko odhalíte. S největší pravděpodobností dojde k úhynu ryb.  Zaměřte se na výběr UV stabilních fólií, což v praxi znamená, že taková fólie ani při dlouhodobém působení slunečního svitu nekřehne. Další nezbytnou vlastností jezírkových fólií je i chemická odolnost vůči běžně se vyskytujícím vodám. Některé moderní fólie vynikají svařitelností při nižších teplotách a vysokou pevností.

Je dobré rovněž vědět, že pH vody ovlivňuje chování rostlin v jezírku. A s tím souvisí i flóra jezírka. Ta je jednoznačně závislá na pH vody, kdy ideální hodnoty se pohybují mezi 5,9 až 6,5. Správný výběr rostlin tedy ovlivní nejen vzhled jezírka, ale i průhlednost vody. Rostliny podle pH vody pracují tak, že buďto odčerpávají z vody živiny anebo se před nimi uzavírají. Je-li jezírko dobře založené a fungující, roste rostlina v průběhu celé sezóny, a to bez dalšího doplňování hnojiva a dokonce i bez balu či košíku, zkrátka, i když je pouze zatížená kamenem.

Dalším nezbytným předpokladem pro úspěšnou stavbu zahradního jezírka je podkladní vrstva. Je nutné, aby podklad byl únosný, bez ostrých hran a výstupků. Jezírko musí být vykopané do hladka a bez nerovností. Pokud by se nerovnosti objevily, je možné je srovnat pomocí pískového lože, nebo zavlhlým betonem a násypem. Jezírkové fólie by měly být podložené vhodnou separační textilií vyrobenou ze směsi polyesterových a polypropylenových vláken například Fatratex H.

Budujeme zahradní jezírko s využitím izolační fólie
Budujeme zahradní jezírko s využitím izolační fólie (Zdroj: )
Budujeme zahradní jezírko s využitím izolační fólie
Budujeme zahradní jezírko s využitím izolační fólie (Zdroj: )
Budujeme zahradní jezírko s využitím izolační fólie
Budujeme zahradní jezírko s využitím izolační fólie (Zdroj: )

Tloušťka jezírkové fólie musí být minimálně 1mm, aby byla dostatečně odolná proti propíchnutí. Nezapomeňte fólii dostatečně ukotvit do terénu. Nesmí se pohybovat. Ideální je zatížit ji kameny a případně i vrstvou betonu a do této vrstvy usadit kameny. Pod beton uložte geotextilii, aby nedošlo k porušení jezírkové fólie, a to zvláště v zimních dnech, kdy na vodu i fólii působí mráz.

Aby se na stěnách jezírka nedržely nečistoty, vytvářejte stěny jezírka spíše strmější. Pokud jste se rozhodli pro pěstování rostlin, zejména leknínů v jezírku, ukládejte je do nádob a pěstujte je v hloubce do 1 metru. Jestliže stavíte jezírko okrasné anebo koupací, vždy se jedná o živoucí organismus, kde vše bude dobře fungovat jen za předpokladu, že bude v souladu návrh jezírka, jeho poloha, hloubka, osazení rostlinami, také filtrace a jeho celkové provedení včetně pravidelné údržby. Pokud si tedy netroufáte na své nové fóliové jezírko sami, můžete se obrátit na specializované firmy, které se na jejich budování zaměřují.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 9. 4. 2015, Autor: