reklama

Růže na vysoké noze – okrasa terasy, balkonu i zahrady

Různé druhy růží v samostatných květináčích mohou velmi efektním způsobem ozdobit každou terasu nebo větší balkon. Velmi působivé bude jejich umístění i u vstupu do domu. Neméně půvabně budou vyhlížet i jako solitéry v zahradě. Jejich pěstování však bude vyžadovat o něco více péče, než běžně pěstované růže.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Růže na vysoké noze – okrasa terasy, balkonu i zahrady

Při pěstování stromkových růží na terase je nutné věnovat dostatečnou pozornost velikosti květináčů. Hlavním předpokladem úspěšného pěstování takzvaných stromkových růží je to, že si uvědomíme, že žádný typ růže neroste přirozeně jako stromek. Ve všech případech se jedná o dva typy růží spojené v jednu. Naroubováním na podnož je přidána ušlechtilá odrůda například pnoucí růže anebo keřová, které na dlouhých vysokých podnožích vytvoří za dobrých pěstebních podmínek bohatě kvetoucí koruny.

Stromek však vypadá atraktivně pouze tehdy, pokud se koruna a kmen dobře doplňují a jestliže vytvářejí dobře rozvětvenou stromovou siluetu. Stomkové růže právě kvůli roubování trpí mnohem více mrazem. Naočkované místo není chráněno zeminou, a tak je choulostivé a není mrazu odolné.  Ideální je situace, kdy jako podnož jsou použity mimořádně odolné druhy růží. Všechny další druhy růží je zapotřebí na zimu obalit pytlovinou nebo slámou. Pouze u mladých ohebných stromků lze provést ohnutí až k zemi a následné zasypání naočkovaného místa zeminou.

Nezapomeňte poskytnout vašim růžím dostatečně pevnou podpěru. Přivažte ji pečlivě ke kmínku. Tím zabráníte zlomení koruny ohýbající se pod tíhou květů. Vysazujete-li stromkové růže do květináčů, pamatujte, že růže mají dlouhé kořeny a mají rády květináč jen samy pro sebe. U růží na vysokém kmínku však neuděláte velkou chybu, osázíte-li patu růžového kmene některými letničkami, jako například minipetúniemi anebo lobelkami.  Klidně můžete do substrátu na povrchu vyhloubit otvor a do něj vsunout letničky i s plastovými květináčky. Jakmile odkvetou, hbitě je nahradíte jinými rostlinkami.

Růže na vysoké noze – okrasa terasy, balkonu i zahrady
Růže na vysoké noze – okrasa terasy, balkonu i zahrady (Zdroj: )
Růže na vysoké noze – okrasa terasy, balkonu i zahrady
Růže na vysoké noze – okrasa terasy, balkonu i zahrady (Zdroj: )
Růže na vysoké noze – okrasa terasy, balkonu i zahrady
Růže na vysoké noze – okrasa terasy, balkonu i zahrady (Zdroj: )

V zahradnických prodejnách se často setkáváme s růžemi kontejnerovanými, čili prodávanými v květináčích. Ty mohou několik týdnů až měsíců trávit v původní nádobě, ale před zimou je dobré je včas přesadit do větší nádoby, aby měly dostatek času na zakořenění. Při nákupu růží kontrolujte vždy vzhled celé rostliny včetně kořenů.  Pokud je kořenový bal zplstnatělý, vyberte si raději jinou rostlinu.

Než vysadíte kontejnerované rostliny k sobě do zahrady, postavte je i s nádobou do vody a nechejte kořenový bal dostatečně nasát vodu. Růže nesestřihávejte.  Ve vyšších nádobách pěstované rostliny budou mít jistě delší a bohatší kořenový systém, proto budou potřebovat novou nádobu o minimální výšce 40 cm. Růže na kmínku přihnojujeme pouze na jaře a pak v červnu, a to pozvolna se uvolňujícím hnojivem. Neopomeňte bohatou zálivku, růže pěstované na v nádobách na balkonech a terasách zvláště v průběhu parného léta hodně vysychají a keře jsou na nedostatek vláhy velmi citlivé. Bylo by škoda přijít o takovou kvetoucí nádheru vinou opomenuté zálivky. Přes zimu můžete stromkovou růži ponechat venku, omotanou netkanou textilií, jutou anebo rohožemi z izolačního materiálu.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 17. 7. 2013, Autor: