reklama

5 zásad pro výběr výplňových trvalek

Výplňové trvalky nám mohu na zahradě pomoci s vyplněním hluchých míst. Rostou spolehlivě, bez extremních pěstebních nároků. Díky nim tak zakrátko tak vzniknou na naší zahradě z holých míst pěná zákoutí, na kterých rádo spočine každé oko.

i (Zdroj: Lucie Peukertová)
5 zásad pro výběr výplňových trvalek

Na větší plochy v zahradách se nehodí na vyplňování prostoru mezi rostlinami kůra nebo štěpka. Materiál se musí neustále doplňovat a tmavá barva nevypadá ani na záhonech v zahradě příliš vesele. Navíc v letních měsících přitahuje sluneční paprsky, a tak se stává, že půda pod tímto materiálem rychle vysychá.

Zahrada je vlastně odrazem naší snahy přesunout kousek přírody na svůj pozemek a obklopit jí sebe i svůj dům a okolí. A právě proto bychom si měli brát z přírody vzor. Nečinit žádná násilná opatření, pozorovat, jak se jednotlivé druhy rostlin vyvíjejí ve svém přirozeném prostředí a to se poté snažit vytvořit jim i na své zahradě.

Pokud přece jen u některého místa na své zahradě máte stále pocit, že nesplňuje zcela vaše představy, že jste od tohoto místa v zahradě očekávali víc, vsaďte právě na výplňové trvalky.

Zásada 1. Vybíráme pouze dostupné rostliny. Byla by škoda, kdybychom ztráceli čas sháněním rostlin, které jsme si předem našli například v některém katalogu a ony na našem trhu nebyly k mání.

Zásada 2. Volíme rostliny levnější. Na osázení plochy o dvou nebo třech m2 bude zapotřebí asi 15 rostlin, a tak se výběrem levnějších druhů nákup výplňových trvalek zbytečně neprodraží.

Zásada 3. Vyhledáme z dostupného sortimentu dobře rostoucí druhy. Důvodem je jednoznačně to, že u výplňových trvalek požadujeme rychlý nárůst rostlinné hmoty, aby trvalky dostatečně rychle vyplnily hluchá místa.

5 zásad pro výběr výplňových trvalek
5 zásad pro výběr výplňových trvalek (Zdroj: )
5 zásad pro výběr výplňových trvalek
5 zásad pro výběr výplňových trvalek (Zdroj: )
5 zásad pro výběr výplňových trvalek
5 zásad pro výběr výplňových trvalek (Zdroj: )

Zásada 4. Vhodné umístění. Důležité je, aby se na danou plochu v zahradě rostlina hodila vzhledem k požadavkům na půdu a zastínění. Pokud se budeme snažit pěstovat stínomilnou trvalku na slunném místě, v letním úpalu bude zcela jistě velmi trpět.

Zásada 5. Vysazujeme pouze osvědčené typy trvalek. Nejlepší variantou obvykle bývá květinový dar od sousedů, zahradníků anebo od známých.  Ti už mají své zkušenosti s danou rostlinou, a tak vědí i to, kde se jí bude dařit nejlépe a poradí vám i s tím, kam ji máte vy zasadit právě na své zahradě.

A dobrou radou nyní přispějeme i my. Dáme vám několik tipů na to, do jakých míst je vhodná ta která oblíbená a přitom nenáročná trvalka, který vyplní hluchá místa na zahradě v co nejkratším čase.

Na stinná místa: plicník, zběhovec, hluchavky, kapradiny, pachysandra, břečťan, barvínek, jarmanka.
Na vlhké plochy: rdesno, škornice, vrbina, pryšec, kontryhel, černohlávek.
Na slunná místa: tařice, tařička, kakost, olověnec, čistec, rožec.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 25. 6. 2013, Autor: