reklama

Rostliny s červenými a purpurovými listy

Než se na podzim opadavé dřeviny zbaví listí, ukazují nám, jak se umí krásně vybarvit. Jejich listy jsou doposud zelené díky chlorofylu. Existuje však velké množství rostlin, které jsou do červena zbarveny zcela nebo částečně, a to po celý rok.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Rostliny s červenými a purpurovými listy

Vzhledem k tomu, že řada listnatých stromů má pěkně vybarvené i mladé listy a u mnoha kultivarů jsou barevné po většinu vegetace, tak mohou velmi účinně pomoci na zahradě docílit zajímavého a hlavně dlouhodobého efektu střídání barev.

Velmi hezké podzimní červené zbarvení má kupříkladu ambroň západní (Liquidambar styraciflua), původem z USA. Existuje několik kultivarů s různě utvářenými listy víceméně podobnými javoru.

Vzácnější davidie (Davidia involucrata) je v době květu velmi nápadná svými velkými bílými listeny, které obklopují nenápadná květenství. Na podzim se její velké a hrubě zubaté listy velmi efektně barví.
Zajímavou dřevinou je Koelreuteria paniculata – svítel latnatý. Má nápadně nafouklé plody a krásně žluté květy. Podzimní zbarvení má žluté až oranžové.

I obyčejný přísavník pětilistý (Parthenocisuss quinquefolia) může být na podzim velmi efektní. Jeho listy na podzim krásně červenají, až se na závěr zbarví do krvavě červena.

Purpurová barva rostlin na sebe s naprostou samozřejmostí strhává pozornost a zajišťuje příslib dramatické podívané. Listy rdesna (Persicaria microcephala) ‚Red Dragon‘ s velmi pěknou kresbou zajímavě obohacují smíšené výsadby přírodního i formálního charakteru právě touto purpurovou barvou.

Ruj vlasatá (Cotinus coggygria) ,RoyalPurple‘ si udržuje pozici nevšední dřeviny, přesto, že je v nabídce téměř každého zahradnictví. Jedná se spíše o keř než strom, rostoucí do stejné šířky i výšky. Je to velmi rozkladitý purpurový keř. Pohádkového vzhledu dosahuje v létě, kdy se nad vejčitými listy objevují obláčky růžových květních lat, které následují vzdušná stříbřitá plodenství. Podzimní dny již vítá v šarlatovém šatu.
Tradescantia, amaranth, kopřiva, pelargonium, dlužicha, skočec, škornice, japonské javory, brslen, kana, škumpa, buk červenolistý, kroton, muchovník, dřín a ve výčtu červeně nebo purpurově zbarvených rostlin bychom mohli takto ještě dlouho pokračovat.

Červená je barva ohně, krve, a hřejivého pocitu lásky. Je dráždivá, povzbuzující a pobízející k aktivitě. Vyjadřuje energii, duševní sílu, náklonnost. Jakoby stejnou formou na nás chtěly zapůsobit i rostliny s červenými listy. Ukazují nám svou sílu v barvě, energii života a zahřejí naši duši při pohledu na jejich krásu.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 19. 10. 2012, Autor: