reklama

Říjen v zahradě

Podzim na zahradě není rozhodně žádným důvodem ke smutnění. Volná příroda i zahrada ještě i v tomto období dokáže nabídnout úchvatné scenérie, pohledy na kvetoucí rostliny a barvící se podzimní listí.

O parádní přehlídku krásy se nyní postarají podzimní kultivary chryzantém, slunečnice, které si můžete nařezat do vázy anebo je nechat dozrát pro užitek ptactvu, na keřích upoutají rudé šípky, které lze nasbírat na velmi zdravý čaj vhodný proti nachlazení.

Nyní je nejvyšší čas dokončit výsadbu cibulovin kvetoucích na jaře anebo jejich výsadbu k rychlení.

Končí již i výsev a výsadba nových trávníků. Později založené trávníky by snadno poškodil mráz.  Můžete však ještě dosévat  a opravovat poškozené části trávníků. Jestliže jste tak dosud neučinili, máte nyní poslední možnost posekat trávník a přihnojit jej.  Pokud použijete hnojivo obsahující více draslíku a fosforu avšak méně dusíku, zvýšíte tím odolnost trávníku pro zimní období.

Je vhodná doba na výsadbu růží, a to do kvalitně připravené půdy. Pnoucí růže je vhodné nyní prořezávat. V teplejších oblastech je možné tak činit ještě v průběhu měsíce listopadu.

Nastává období výsadby popínavých rostlin, například břečťanu, přísavníků, okrasných rév a popínavých zimolezů.

Ze země je nutné vyndat všechny zbývající choulostivé cibuloviny, jiřinky a mečíky, pokud jste tak již však neučinili v průběhu měsíce září. Očistěte je, můžete je zabalit i do novin a uložte na vhodném místě, kde nemrzne.

Pro choulostivé keře a trvalky, a to zvláště pro ty v chladnějších oblastech, připravte zimní přikrývky.

Jestliže vás o úrodu lískových oříšků připravil nebezpečný nosatec, je právě teď ta správná chvíle zatočit s ním. Pod korunami keřů pečlivě vyhrabejte všechno listí, v něm totiž larvy brouků přezimují. Další možností je pustit pod lísky slepice, a ty už larvy brouků spolehlivě najdou i vyzobají.

Ještě před příchodem prvních mrazíků nezapomeňte přenést pelargonie, fuchsie a další rostliny z teras a balkonů do místností, kde je uskladníte přes zimu.

Pokud je podzim suchý, všechny rostliny ještě zalijte. Do vřesoviště můžete vody i přidat. Vřesy totiž touto dobou ještě kvetou a mají tedy zvýšené nároky na spotřebu vody. Jelikož vřesy koření mělce, je lepší zálivku směřovat na celou plochu.

Lekníny z jezírka
přeneste i s nádobou do sklepa. Ti, kdož vysazovali vodní rostliny do košíků, mají nyní práci jednodušší.

V druhé polovině října začněte s podzimní výsadbou ovocných stromků a keřů, avšak pouze těch odolnějších. Meruňky a broskve jsou teplomilné, a vzhledem k tomu, že nevíme, jaký průběh bude mít přicházející zima, mohlo by se stát, že namrznou.

Vysazujte i sazenice vinné révy. Nyní musíte provést také opatření proti okusu mladých stromků zvěří.

Nakonec ze zahrady odneste i choulostivější zahradní keramikuzahradní nábytek. O zahradu je tedy na čas postaráno a zahrádkář tak může v klidu a teple plánovat, co vysadí na své zahradě v příštím roce.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 1. 10. 2012, Autor: