reklama

Oblíbené popínavé rostliny

Popínavé rostliny, kterým poskytneme správné stanoviště a péči, vás budou těšit záplavou krásných barev květů a také zajímavých listů. Vyberete-li správné místo pro popínavky, vytvoří okouzlující neprůhledné stěny. Navíc některé z nich v době svého kvetení budou do okolí uvolňovat příjemnou vůni, příkladem toho jsou popínavé růže. Na zahradních pavilonech nebo obloucích je potřeba jejich výhony vyvazovat. Kaskády květů, které je po odkvětu nutné ostříhat, budou však zahradu zdobit po několik měsíců.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Oblíbené popínavé rostliny

Máte-li rádi ovoce, můžete zkusit pěstovat kiwi neboli čnělkovec čínský (Actinidia chinensis) nebo čnělkovec význačný (Actinidia arguta) anebo révu vinnou (Vitis vinifera). Všechny tyto jmenované rostliny se hodí skvěle k prorůstání stěn nebo pergol, které tak zaručí soukromí.

Všestranný plamének (Clematis) porůstá ploty stejně snadno jako pergoly, treláže anebo domovní stěny. Vzhledem k jeho útlým ovíjivým úponkům by opěrné prvky neměly být silnější než 2,5cm. Pokud budete dostatečně zavlažovat, rozkvetou velkokvěté odrůdy plaménků podruhé už v polovině srpna. Na botanických druzích jakými jsou například plaménky vlašské (Clematis viticella) tou dobou již dozrávají shluky ochmýřených nažek. Na podzim se listy plaménků zabarví dožluta, ale to pouze v případě, že v parném létu nebudou plaménky trpět nedostatkem vláhy.  Pokud se jim nebude dostávat přiměřené zálivky, jejich listy budou mít předčasně nevzhledné skvrny. U plaménků se tedy držte hesla: hlava na slunci, nohy ve stínu. Proto jeho dolní část přistiňte výsadbou pokryvných rostlin a nastláním mulče.

Do zahradních koutů, kam se dostává jen málo slunečních paprsků, můžete zvolit jako popínavky například břečťan anebo hortenzii řapíkatou (Hydrangea anomala subsp. Petiolaris), která bude severně orientované zdi porůstat sice pomalu ale velmi vytrvale. Její roční přírůstek činí až 20 cm. Temně zelené listy ji zdobí až do zimy.  V létě se dočkáte na rostlině velkých bílých a sladce vonících květů. Pevná opora z latí nebo napnutých drátů zajišťuje výhonům vybaveným příčepivými kořínky dostatečnou oporu.  Rychleji zkrášlí nudné severní fasády podražec velkolistý (Aristolochia macrophylla). Neprostupnou ochranu před cizími zraky nabízí tato přezimující ovíjivá rostlina díky svým velkým srdčitým listům, ale to jen do podzimu.

Dále můžete k plotům či oporám vysadit například zimolez, který má rád polostín a jeho květy tak prozáří i stinná místa.  Čím je tato rostlina starší, tím bohatěji kvete. Vysaďte si ji poblíž místa k posezení, protože nádherně voní.

Všechny návštěvníky vaší zahrady jistě okouzlí kvetoucí vistárie. Rozkvétá totiž na starších výhonech ještě dříve, než se na ní objeví listy. Počítejte však s tím, že někdy vykvétá až za několik let od výsadby.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 2. 10. 2012, Autor: