reklama

Dům a zahrada na pláži – zahrada skrytá mezi dunami písku

xxx

i (Zdroj: shutterstock.com)
Dům a zahrada na pláži – zahrada skrytá mezi dunami písku

název zahrady: Beach House
architekt: Dirtworks Landscape Architecture
lokalizace: Amagansett, New York

Praktická poezie

Netradiční zahrada s plážovým domem se nachází na čtvrtakrovém pozemku na východním konci Long Islandu přímo u pobřeží Atlantského oceánu. Dle slov samotných autorů je projekt ‘příkladem praktické poezie, kdy je vytvořena symbióza krásné, křehké a stále se měnící krajiny písečných dun a nově vytvořené zahradní krajiny‘.

Ekologicky šetrná koncepce zahrady

Utváření zahrady determinují dva základní ekologické aspekty, se kterými byla zahrada již od počátku utvářena: zabránění eroze plážových písků a zachování přirozeného principu zadržování vody v krajině. Díky zvolení a dodržení těchto principů zahrada velmi dobře zapadá do okolního prostředí a vlastně tak téměř srůstá s okolní krajinou.

Také design veškerých prvků použitých v zahradě je navržen tak, aby vše bylo maximálně šetrné k okolnímu prostředí a zároveň kdykoliv lehce obnovitelné – cedrové terasy použité v zahradě nejsou příliš náchylné k rychlé degradaci dřeva, proto nepotřebují speciální chemické ošetření, a nedochází tedy k vylučování chemikálií do půdy. Veškeré rostliny použité v zahradě navazují na okolní přirozenou vegetaci, čímž krajina přímo vstupuje přes zahradu až k samotnému domu.

Zahradní pokojíčky

Základní platformu zahrady tvoří rozsáhlé travnaté plochy, do kterých jsou pravoúhle vsazeny dřevěné pěšiny a terasy – ty tvoří jak komunikační osy, tak pobytové terasy. Paluby jsou v zahradě rozmístěny tak, aby ze všech stran objímaly dům a rozšiřovaly tak ve formě různých vyhlídek a odpočinkových míst vyhlídky na oceán. Vzniká tak pravoúhlá síť chodníků, pěšin i pokojíčků, které jsou skryty ve vzdušných a dynamicky se vlnících travnatých dunách.

Paluby jsou zároveň sestaveny a opracovány tak, aby bylo možné se celou zahradou pohybovat naboso – mají zaoblené hrany a jednotlivá prkna jsou od sebe vzdálena jen necelého půl centimetru. Mezi palubami jsou do rozvolněných skupin vysazeny keře i stromy. Na první pohled působí výsadby velmi nahodile, čímž je podpořena myšlenka nenásilného začlenění zahrady do okolní krajiny. Při průchodu zahradou však její uživatel zjistí, že veškeré dřevinné výsadby jsou na pozemku pečlivě rozmístěny tak, aby rámovaly důležité průhledy a výhledy do okolí, a zároveň fungují jako vzdušná clona od okolí, čímž zajišťují svým uživatelům žádoucí soukromí.

Příklady rostlin použitých v zahradách: borovice, jalovce, plážové švestky, skalníky, rozchodníkovce, okrasné traviny aj.

Autor: Klára Stachová

 

ING. KLÁRA STACHOVÁ (1987)
Zahradní a krajinářská architektka. Během studia krajinářské architektury v Lednici spoluzaložila ateliér 4DIM ARCHITECTS, ještě předtím prošla praxí v architektonických ateliérech v Praze a Brně. Kromě vlastního navrhování se dlouhodobě věnuje publikační činnosti s důrazem na přibližování současné české i světové krajinářské architektury českému publiku. Psaní a uvažování nad architekturou považuje za způsob vzdělávání sebe sama, který vnáší do její práce pohled na věc z více stran.

 

Publikováno: 9. 3. 2015, Autor: