reklama

Bobule z vaší zahrady jako pamlsky pro ptáčky

Kdo by neznal živé ploty z ptačího zobu, zvlněné stěny pámelníku anebo svahy porostlé skalníkem. Na jaře i v létě nabízejí úkryt ptačím hnízdečkům, chrání naše soukromí a starají se o dekorativní pozadí našich zahrad. Na podzim většina z nich vystaví na odiv své krásně vybarvené plody, které nalákají ptactvo ke krmení. Podívejme se na to, které z nich mají ptáci nejraději.

i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Bobule z vaší zahrady jako pamlsky pro ptáčky

Co mají ptáčci nejraději

Šípky jsou přirozenou zásobárnou našich opeřených kamarádů, a jestliže se nám podaří uhlídat bujný růst šípkových keřů, mohou být i ozdobou vzdálenějších koutů zahrady.

Na přísavníku (Parthenocissus quinquefolia) lidově nazývaném psí víno se na podzim doslova osypou pod svými nádherně zarudlými listy spoustou nenápadných plodů, které jsou pro ptáky také vydatnou potravou.

Neméně plodů ne nepodobných šípkům dokážou ptactvu v průběhu zimy poskytnout hlohy, které jsou na pěstování velmi nenáročné. Koncem jara se doslova osypou bílými nebo růžovými květy a od podzimu přes celou zimu jsou obsypány velkým množstvím krásně červených hložinek.

Ptáčkům do zobáčků přijdou vhod i plody ptačího zobu (Ligustrum vulgare). Ten dobře snáší stříhání, často se z něj vytvářejí rychle rostoucí živé ploty, ale bude stejně dobře vpadat i jako volný keř.

Podle barvy svých plodů získala jméno hlohyně šarlatová (Pyracantha), která jim bude chutnat stejně tak dobře, jako kupříkladu bílé bobule pámelníku (Symphoricarpus albus), který byl snad stvořen doslova ptákům pro radost. Hlohyně se nejčastěji pěstují právě v šarlatové formě, ale setkat se můžeme i s trošku vzácnější formou, hlohyní se žlutými bobulemi.

I divoká réva vinná udělá na vaší zahradě velkou službu pro zimující ptactvo. Nehodí se sice k lidské spotřebě, ale ptáci si na ní zcela určitě pochutnají. Lidem udělá ale také velkou službu, krásně se pne po pergolách i plotech, kde má dostatek světla a tepla. Její šťávou se přibarvují kompoty a sirupy.

 A jaké ptactvo bude našimi keři v zahradě nejvíce lákáno?

Barevnou krásu zahradních bobulí rozhodně bez povšimnutí nenechají kosové černí. Jsou to všežravci, kteří žerou jak slimáky a šneky, ale stejně tak mají rádi i šťavnatou cukernatou stravu, a to bobule a ovoce, které pojídají nejen v zimě. Budeme je přes zimu vídat snad kromě sýkorek, nejčastěji. Vyskytují se často právě blízko lidských obydlí, právě proto, že tu bývá teplota vždy o něco vyšší než na volných prostranstvích anebo v lese. Za uplynulých 150 let prodělali tito neustále štěbetající a zpívající ptáci významnou změnu v chování. Změnili se z plachých a ostražitých ptáků na ptáky, kteří z ústraní přišli přímo do blízkosti lidských obydlí, do zahrad k domům a domkům, kde je dnes už člověk svým pohybem nikterak nezaskočí.

Bobule z vaší zahrady jako pamlsky pro ptáčky
Bobule z vaší zahrady jako pamlsky pro ptáčky (Zdroj: )
Bobule z vaší zahrady jako pamlsky pro ptáčky
Bobule z vaší zahrady jako pamlsky pro ptáčky (Zdroj: )
Bobule z vaší zahrady jako pamlsky pro ptáčky
Bobule z vaší zahrady jako pamlsky pro ptáčky (Zdroj: )

V zahradách s velkým množstvím stromů a keřů můžeme často spatřit také střízlíky obecné. Požírají hmyz, pavouky a larvy ukryté ve spadaném listí. I oni si však rádi dopřejí trochu bobulí z keřů.

Dalším ptačím hostem obývajícím hlavně hustě olistěné keře v zarostlých zahradách jsou pěvušky modré. Na krmení jejich mláďat se podílejí oba rodiče a do hnízda jim přinášejí drobnou živočišnou potravu, kterou převážně tvoří mšice. Další složky jejich potravy tvoří larvy a pavouci.

Dalším velmi pěkně vybarveným ptáčkem, který rád navštěvuje zahrady a požírá v nich kromě bobulí také hmyz a červy je drozd cvrčala.  Pokud máme na své zahradě dostatek vegetace, velmi to pomůže ptáčatům drozdů při opouštění hnízda, budou se tak cítit více v bezpečí. Na našich zahradách velmi často spatříme také drozdy zpěvné, jimž rovněž vyhovuje hustý porost a za to, že jim ponecháme na svých zahradách vhodné podmínky pro život, odvděčí se nám tím, že budou vyzobávat červy, hmyz a také šneky.

Vzhledem k nesmírné užitečnosti ptactva bychom na ně neměli zapomínat. Mysleme tedy pří výsadbě keřů a dřevin na našich zahradách i na užitečné ptactvo, které nám pomůže zbavit se škodlivého hmyzu.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 15. 10. 2014, Autor: