reklama

Astry křovité zaplaví podzimní zahradu mnoha barvami

V mnoha zahradách a jejich okolí touto dobou spatříte vysoké trvalky, které zpestřují pozemky svými do daleka zářícími výraznými barvami. Jedná se o astry křovité, které působí venkovským dojmem, ale najdete je i v moderních zahradách či planě rostoucí. Jsou to barevné krásky s menšími květy, avšak ve velkém množství.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Astry křovité zaplaví podzimní zahradu mnoha barvami

Něco o původu rostlin

Krása barev je stejně typická pro podzim samotný, jako pro astry křovité. Říká se jim také hvězdnice hustokvěté, latinsky Aster dumosus. I když si možná myslíte, že tento druh aster, který je nejčastěji k vidění u venkovských stavení, v předzahrádkách, na okrajích zahrádkářských kolonií a podobných místech je u nás původním druhem, mají tyto astry svůj původ v Severní Americe, kde se zrodily jako prérijní rostliny. Mají silné podzemní výběžky, tudíž pro ně zakořenění i v takovémto nepříznivém prostředí nebyl nikdy problém. Díky těmto výběžkům se také snadno množí. Botanicky jsou tyto astry a všechny druhy jí příbuzné řazeny správně mezi hvězdnice, patří do rodu hvězdnicovitých.

Nejvhodnější prostředí k růstu

Astry křovité mají v oblibě spíše slunná místa s mírně vlhkou půdou. Velice dobře vypadají na trvalkových záhonech, které mají volnější pojetí. Vypadají báječně ve společnosti takzvaných babičkovských květin, jako jsou například topolovky a krásenky. Průměrně dorůstají výšky mezi 20 – 40 cm a velmi často se využívají k obrubě záhonů, ale také jako okrasa před ploty. Není dobré podzimní astry vysazovat do stinných a trvale vlhkých míst, to by mohlo mít za následek napadání rostlin padlím.

Množení křovitých aster

Aster dumosus se sice rády rozrůstají plazivými kořeny, ale to nic nemění na tom, že jejich růst je spíše polštářovitého typu. Proto i jejich množení probíhá nejčastěji formou stonkových řízků, a to na jaře. Tehdy už rostliny začínají rašit. Velmi snadno a dobře se daří i množení formou dělení trsů. Pro bohatou násadu květů jim věnujte péči v suchém období a zalévejte je. Můžete je občas i přihnojit, jinak jsou zcela nenáročné na pěstování a poradí si snadno samy.

Křížení podzimních aster

Podzimní astry – hvězdnice se snadno kříží. Toho využívají šlechtitelé a zahradníci, což je důvod, proč se často setkáváme s nově vyšlechtěnými odrůdami například bílá odrůda ‚Schneekissen‘ nebo ‚Kristina‘. Z bohaté nadílky barev aster křovitých a jim příbuzných můžete vybírat v naší fotogalerii u článku, kde jsou popsány přímo jednotlivé variety. Například odrůda ‚Alice Haslam‘ je trpasličí odrůda vhodná do skalek. Aster amellus dosahuje výšky mezi 30 a 50 cm, nejvyššími druhy podzimních aster jsou Aster novae-angliae a Aster novi-belgii. Ty mohou dosáhnout až metrové výšky.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 13. 10. 2014, Autor: