reklama

Růžový ráj světa blízko Paříže

Chcete se dostat do ráje? Tedy do toho pozemského? Pak navštivte růžový ráj světa blízko Paříže ve francouzském městě L’Hay les Roses v okrese Val de Marne nedaleko Paříže. Toto úchvatné místo se postupem času stalo domovem pro 3200 šlechtěných kultivarů, ale i botanických druhů nejrůznějších typů růží.S největší pravděpodobností se vám již nikde jinde na světě nepodaří spatřit sbírku podobného rozsahu.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Růžový ráj světa blízko Paříže

Na své si zde přijdou jak sběratelé, tak i milovníci růží, stejně jako návštěvníci, kteří sem zavítají náhodou. Taková krása musí zkrátka uchvátit každého. Najdeme zde kolekce historických růží, které se dnes již jinde nepěstují, k vidění jsou tu fontány, kde místo vody spatříme doslova vodopád růží. Celá promenáda obrostlá růžemi, nepřeberné množství girland obrostlých růžemi vás zde provází na každém kroku. Nikde se nejedná o růže umělé, vše jsou pravé vypěstované růže, růže pnoucí, parkové, velkokvěté, čajové, anglické, mnohokvěté.

Otcem a zakladatelem tohoto růžového ráje je Jules Léopold Gravereaux. Narodil se sice do chudé rodiny a vyučil se kloboučníkem, to mu však nezabránilo v tom, aby si neustále nevylepšoval svou kariéru, až se nakonec stal nejen pětinásobným otcem, ale i dědicem obchodního domu Bon Marché v podobě empírového zámečku L’Hay, který mu zanechala majitelka butiku, u které kdysi  Léopold pracoval. Grevereaux stejně jako jeho žena miloval fotografování a stejně tak ho zaujaly i růže. S manželkou se rozhodli na zahradě zrušit zeleninové záhony a společně namísto nich založili růžovou zahradu.

Svému novému koníčku Grevereaux natolik propadl, že začal pověřovat své obchodní partnery, aby mu při cestách po světě zakoupili nejrůznější nové odrůdy růží, na které narazí. Jeho rozšiřující se sbírka botanických i kulturních růží nakonec vyústila v nápad přeměnit okolí celého zámku v L’Hay na růžovou zahradu. Jeho nadšení neznalo mezí a jeho růžová zahrada začala budit stále větší obdiv, neboť taková sbírka jednoho druhu rostlin byla v té době opravdu nevídaná. A jak už to tak bývá, když někdo něco nebo někoho miluje, chce o objektu své lásky a obdivu vědět co nejvíce. Stejně tak tomu bylo i v případě Gravereauxovy lásky k růžím. Začal tedy sbírat literaturu, herbáře a nejrůznější texty o růžích, připojoval k nim umělecká díla s námětem růží, ale i archeologické a geologické artefakty s růžemi související. Byl dychtivým sběratelem a vždy chtěl být jako první na řadě, kdo bude vlastnit nový výpěstek.

Jeho sbírka se nakonec rozrostla do celého parku, kdy k projektu přizval architekta Édouarda F. Andrého. Ten jako zkušený krajinář pomohl oživit celou zahradu nejrůznějšími zajímavými prvky, rozdělil ji na několik částí a společně s Gravereauxem ji začali ozvláštňovat altány, loubím, pergolami a věžemi. Středem se stalo muzeum růží s 11 tisíci přechovávaných předmětů s tématikou růží. Dalším pomyslným vrcholem zahrady je velkolepý Dóm z ocelového mřížoví, obrostlý růžemi. V roce 1907 se konalo slavnostní otevření nového rozária. A o dalších 7 let bylo cele město přejmenováno na L’Hay les Roses. Poslední změna jména následovala v roce 1994, kdy celý komplex dostal název Roseraie du Val-de-Marne.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 3. 10. 2014, Autor: