reklama

Méně obvyklé metody množení rostlin

Množení rostlin může probíhat mnoha různými způsoby. K nejčastějším patří dělení, množení kořenovými řízky anebo množení dceřinými cibulkami. Existují však i četné způsoby, které nejsou příliš obvyklé, a právě na tyto se zaměřuje náš dnešní článek.

i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Méně obvyklé metody množení rostlin

O jaké metody se jedná

Kromě již zmíněných způsobů množení rostlin je celá řada takových, které se uplatňují méně často, a to hned z několika důvodů: buďto jsou tyto způsoby množení méně známé anebo nejsou vhodné pro většinu druhů rostlin, ale dají se s nimi množit spíše výjimky. Množit rostliny se dá například vzdušnými odnožemi obalenými mechem. Tento způsob je ideální pro těžko zakořeňující rostliny, například fíkusy. Další způsob je množení kšticí listů, kdy známým příkladem je množení ananasu, jenž končí chocholkou listů. Šáchory čili Cyperusy jsou vhodné pro množení listovými růžicemi a nakonec je tu ještě skupina takzvaných živorodých rostlin, které jsou takovou zvláštností v říši rostlin, neboť tvoří na svých listech listová embrya, tedy už doslova hotové nové rostlinky. K těmto rostlinám řadíme některé druhy kapradin, kalanchoe a rovněž mnohé druhy orchidejí.

Množení kšticí listů

Mnozí z nás již tuto metodu vyzkoušeli, aniž by znali její přesný název. Již po několik desetiletí máme možnost vychutnávat si ztlustlá květenství ananasu, jejich vrcholové chocholky listů, které jsme před konzumací tohoto exotického ovoce odřezali, vkládáme na misku s vodou, abychom se pokusili vypěstovat si svůj vlastní ananas. V teplých sklenících a v bytech vytápěných ústředním topením to není nijak složité. Je třeba počítat s poměrně dlouhou dobou. Rozhodně to však stojí alespoň za pokus. Myslete na množení již při nákupu a vyberte si čerstvý ananas se svěžími a nepoškozenými listy. Vrcholový chomáč listů vykruťte, můžete ho však i vyříznout a tento chomáč vložte do vodou naplněné sklenice. Jako desinfekci do vody použijte prášek z dřevěného uhlí. Poté, co rostlina vytvoří kořeny, můžete ji zasadit do vhodné zeminy v květináči a uložit na teplé místo. Prvních plodů se můžete dočkat někdy již po roce, ale někdy až po třech letech.

Množení listovými růžicemi

Velice jednoduše pomocí listových růžic lze množit šáchor. K jeho namnožení budete potřebovat jen jeden, případně více vzrostlých přeslenů jeho listů a sklenici s vodou. Může být i miska. Rozetu (přeslen listů) odebírejte vždy jen ze zdravých matečních rostlin. Stonek zkraťte asi na 1,5 cm a uložte jej do misky nebo sklenice s vodou, dokonce ani nezáleží na tom, jestli bude přeslen směrem nahoru nebo dolů. Během 3 až 4 týdnů list zakoření a vy jej můžete vysadit do květináče.

Méně obvyklé metody množení rostlin
Méně obvyklé metody množení rostlin (Zdroj: )
Méně obvyklé metody množení rostlin
Méně obvyklé metody množení rostlin (Zdroj: )
Méně obvyklé metody množení rostlin
Méně obvyklé metody množení rostlin (Zdroj: )

Jak je to s živorodými rostlinami

Některé rostliny jsou zvlášť výjimečné, a to v tom, že na svých listech vytvářejí hotové mladé rostlinky, které přímo na ní vytvoří kořeny a pak odpadnou od mateční rostliny. Kromě Kalanchoe daigremontiana a Kalanchoe laxiflora tento jev pozorujeme i u Asplenia bulbifera a rovněž u mnohých orchidejí rodu Dendrobium a Phalaenopsis. U orchidejí majících tendenci vytvářet mladé rostlinky na odkvetlých květenstvích anebo ve špičce, nazýváme tyto rostlinky „keikis“. Poté, co vytvoří kořínky, můžeme je z rostliny odtrhnout a umístit na orchidejový substrát, který je pro ně ideální, neboť je vzdušný. Aby na něm rostlinky dobře držely, připevníme je zde například drátěnou sponkou anebo malým kamínkem.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 24. 9. 2014, Autor: