reklama

Vysaďte si do zahrady půvabné gazánie

Gazánie patří původně k vytrvalým rostlinám, jejichž krásu květů můžeme plně obdivovat pouze za pěkného slunečného počasí. Dnes je však pěstujeme pouze jako letničky s velkými nároky na sluneční světlo.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Vysaďte si do zahrady půvabné gazánie

Gazánie zářivé (Gazania splendens nebo také Gazania rigens) pěstujeme z březnových výsevů ve skleníku. Pouze nové plnokvěté a panašované odrůdy se množí prozatím jen řízkováním. Na záhony vysazujeme mladé rostinky až v druhé polovině května. Dobře snášejí i větrná stanoviště. Za slunného počasí se na našich zahradách otevřou gazánie v nejrůznějších barevných variantách. Bílé, žluté, růžové anebo oranžové úbory série Mini Star anebo Kiss nemají typické černé skvrnky kolem žlutého středového terče. Na obvodových jazykových květech série Daybreak můžeme obdivovat podélné pruhy a u série Talent zase kontrastní stříbřitě plstnaté listy. Rostliny dnes již nepřezimujeme, ale na jaře si pořizujeme nové.

Květy gazánií se otvírají později, než je tomu u jiných letniček. Obvykle až kolem desáté hodiny dopolední. Zavírají se již kolem šestnácté hodiny. Velmi podobně se chovají i jako řezané květiny ve váze. Tuto kouzelnou nejen oranžově kvetoucí rostlinu můžete vysazovat do skalek, na obruby záhonů, i na slunné svahy obrácené směrem na jih či na západ. Květy vyniknou nejlépe na záhonech ve větších skupinkách.

Gazánie jsou charakteristické svými přízemními růžicemi kopinatých až hluboce laločnatých listů, které jsou na rubové straně často plstnaté. Tyto rostliny dosahují výšky maximálně mezi 15 až 25 cm. Gazánie se používají rovněž k výsadbě do truhlíků a nádob pro pěstování na balkonech a terasách. Pro jejich výsadbu je vhodné použít vzdušný substrát s pH 5,5 až 6,5, který je bohatý na živiny.

K dalším známým druhům gazánií patří kultivary ‚Daybreak Red Stripe‘, ‚Impressa White Flame‘ a   ‚Kisss Yelow Flamne‘, které jsou dvoubarevné.

Gazánie jsou rostliny dobře se hodící ke společným výsadbám, a to například v kombinaci s lobelkami, jiřinkami zahradními, brachykome nebo s felicií kapskou případně s nestařcem americkým.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 4. 2. 2014, Autor: