Pohodlí v zimní zahradě – Prosklené stěny, umožňující za každého počasí průhled do zahrady, předurčují zimní zahrady k tomu, aby sloužily jako oázy klidu a relaxace. Nešetřete tedy na jejich zařízení, dopřejte si pohodlný nábytek a drobnosti, které vám chvilky v tomto půvabném místě ještě více zpříjemní.
Studené zimní zahrady, v nichž se netopí a teplota v zimě v nich klesá i pod 5 °C, zařizujeme především na letní měsíce. V zimě v nich budou bydlet jen rostliny. Letní nábytek by měl být především lehký, vzdušný, nejlépe snadno přenosný, abyste si ho snadno vynesli i na terasu nebo do zahrady. Jako dobré řešení se v tomto případě jeví plastová křesílka s odnímatelnými čalouněnými sedáky a opěrkami, která ani v zimě nebudou v chladném prostoru nijak trpět. Nabídka plastového nábytku je dnes už široká a tvary i barvy zdařile imitují dřevo nebo kov.
TIP do studené zimní zahrady: Zařiďte si zde malou letní kuchyň, nejlépe i se samostatným přívodem vody. V létě velice oceníte, že si můžete přímo v zimní zahradě uvařit kávu, sáhnout do chladničky pro studený džus nebo zde v teplém deštivém počasí grilovat při rozevřených oknech. Na zimu ovšem nezapomeňte přívod vody uzavřít – při velkých mrazech by vám mohla zamrznout.
Temperované zimní zahrady udržují teplotu nejméně na 5 °C, za slunečných dnů v nich máte i v zimě kolem 15 °C. Sem už tedy budete chodit po většinu roku alespoň ráno posnídat, od jara do podzimu tu pak budete trávit i příjemné chvíle s knížkou, posedíte tu s rodinou i s návštěvou. Do takového skleněného pokoje se hodí již stálý nábytek, šikovný je kov, nejlépe hliník opatřený plastovou povrchovou úpravou – působí lehce a nijak netrpí ve vlhkém prostoru s výkyvy teplot. Kdo si potrpí na ušlechtilé tvary, nejde v moderním designovém nábytku z plastu vyrobené úžasné kousky – pozor ale, aby se na nich také dobře sedělo a nebyly opravdu jen na ozdobu. Čalounění by mělo být opět odnímatelné – z tepla domu si přinesete suché a nahřáté sedáky a opěrky, takže se i v chladnějších dnech hned příjemně posadíte.
TIP do temperované zimní zahrady: Toto je ideální místo pro malou domácí tělocvičnu. Najděte tu tedy koutek pro rotoped nebo jiný váš oblíbený stroj na cvičení. V létě si půjdete zacvičit ráno nebo navečer za chládku, v zimě tu najdete ideální místo na cvičení, protože se tu dobře dýchá a v chladnu je pohyb zdravější a příjemnější, než ve vydatně vytopeném pokoji.
Teplé zimní zahrady obvykle širokým průchodem přímo navazují na obytný prostor domu a teplota zde nikdy neklesne pod 15 °C. Jejich zařízení by tedy mělo korespondovat s vedlejšími místnostmi, průhled do zimní zahrady by měl lahodit oku a přímo vábit svým pohodlím a útulností. Sem se tedy hodí masivnější sedací soupravy dřevěné, proutěné nebo ratanové, s pohodlným čalouněním a polštáři, ušák nebo houpací křeslo s pěknou stojací lampou do čtecího koutku, odkládací stojan na časopisy, pokud máte dost prostoru, přidejte i klasický jídelní stůl se židlemi. Z hlediska pěstování rostlin bude tato zimní zahradatropická – bude tedy potřeba v ní udržovat vyšší vzdušnou vlhkost. Proto pokud volíte dřevo, pak by mělo být tvrdé exotické, aby ve vlku tolik netrpělo. Stejný problém je s ratanem – takže do zimní zahrady volte raději umělý. Od přírodního je prakticky k nerozeznání, snadno se čistí a ve vlku netrpí.
TIP pro teplou zimní zahradu: Pro udržení vzdušné vlhkosti si mezi rostliny pořiďte jednu nebo i více fontánek. Určitě najdete takové, které vhodně doplní interiér – ať už dáváte přednost jednoduché kráse skleněných nebo kovových misek nebo si rádi dopřejete něco tvarově bujařejšího, třeba i keramickými stromky a ptáčky. Kdo má dostatek místa, může si v zimní zahradě vybudovat malé jezírko s vodními rostlinami. Živá voda je v každém případě klid navozující prvek. Mezi tropickými rostlinami se bude úžasně vyjímat i akvárium s pár pestrými rybičkami a vodními rostlinami – tady ovšem s odparem vody moc nepočítejte, raději zvolte zakryté s automatickým filtrování, jinak budete muset každých několik dní podstoupit časově náročné čištění skel.
Publikováno: 14. 1. 2011, Autor: