reklama

Červen v zahradě

V červnu vrcholí délka dne, astronomicky končí jaro a začíná léto. Počasí tomu ne vždy musí odpovídat, z hlediska prací na zahradě však o nástupu léta rozhoduje spíše celkový průběh počasí v předchozích měsících.

V červnu se stává centrem veškerého dění obvykle exteriér, ať už je to zahrada, terasa anebo alespoň malý balkon, všichni se snažíme trávit co nejvíce času venku. Pokud máme terasu či balkon alespoň částečně zastřešené, není pro nás překážkou jakékoli počasí.

Na nevyužitých místech v zahradě můžeme umístit některé pokojové rostliny, kterým venkovní prostředí přes léto prospěje a my tak jimi pohledově zkrášlíme výhled doslova do všech koutů zahrady. Umístit sem můžeme podeňky, asparágus, zelence, oleandry, mučenky, ibišky, olověnce, muškáty, balzamíny, fuchsie, voskovky, begónie atd.

Na zahradě je v tomto měsíci snad ze všeho nejdůležitější boj s plevelem. Rostlinám totiž ubírá vodu i živiny, zastiňuje je a navíc může být přenašečem nejrůznějších škůdců a chorob. Bojovat s plevelem se musí ale i v těch nejzazších koutech zahrady, aby se nevysemeňoval a nedostával se do ostatních porostů. Pokud budete zahradu kontrolovat pravidelně, alespoň 1x týdně, obvykle se vám podaří nebezpečný plevel výrazně oslabit. Část práce s pletím si můžete ušetřit vhodným nastýláním. Využijte k tomu buďto posekanou trávu, u které dbejte na to, aby byla bez semen, dále lze využít tmavou fólii anebo odpadovou lepenku.

Kdo touží mít dokonalý požitek i z večerního pohledu na zahradu, může vytvořit poutavou scenérii využitím nápaditého osvětlení. Dobré je myslet zvláště na osvětlení zajímavých květinových záhonů, kvetoucích keřů a koniferových skupin. Zahradní reflektory se dají uplatnit takřka všude. Ideální bude osvítit s nimi jezírka, fontánkydekorativní prvky v zahradě. Stejnému účelu dobře poslouží i dekorativní zahradní lucerny, které jsou zvláště působivé v uměleckém kovářském provedení.

Červen v zahradě
Červen v zahradě (Zdroj: )
Červen v zahradě
Červen v zahradě (Zdroj: )
Červen v zahradě
Červen v zahradě (Zdroj: )

V červnu pokračujeme i v chránění svých pomocníků. Nerušíme hnízdící ptactvo, hnízda nikomu neukazujeme. Je dobré poučit děti o užitečnosti nejrůznějších zvířat na zahradě, jako jsou ježci, rosničky, ropuchy anebo slunéčka sedmitečná. Zajímavým, ale u nás stále méně běžným pomocníkem na zahradě je velmi dobře pohyblivé plemeno kachny zvané indický běžec. Vzhledově se velmi blíží klasické kachně až na typický vzpřímený postoj. Kachna rostlinám vůbec neškodí, ale celou zahradu dokáže dokonale prošmejdit a nalézt a sezobnout kdejakého škůdce včetně slimáků.

Pro zálivku v tomto období platí zásada, že zaléváme spíše méně často, ale vydatně. Zalévání malými dávkami vody by bylo v letním horku neúčinné a zbytečně pracné, jelikož většina zálivkové vody by ani nepronikla ke kořenům a vypařila by se.

Máme-li na zahradě vysoké trvalky, bude dobré včas je vyvázat k oporám, než je vyvrátí déšť anebo vítr. Odkvetlé tulipánynarcisy necháme dobře zatáhnout a až koncem června je vyryjeme rycími vidlemi. Narcisy můžeme na místě ponechat i několik let, tulipány raději jen 2 roky. Polštářkové trvalky a skalničky po odkvětu seřízneme tak, aby nepřerůstaly vymezený prostor. Z letniček můžeme ještě vysévat například hrachor.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 4. 6. 2013, Autor: