reklama

Hvozdíky, karafiáty, dianthusy – už je zase máme rádi

Karafiáty provázejí lidstvo po celá staletí, pokud tedy někdo těmto květinám přisuzuje pouze symboliku spojenou s obdobím komunismu, dělá velkou chybu. Karafiáty totiž v poslední době opět nabírají na oblíbenosti.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Hvozdíky, karafiáty, dianthusy – už je zase máme rádi

Karafiáty se začaly objevovat již na malbách v období renesance. Pro milence bývaly symbolem vyznání lásky. Symbolika květomluvy hovoří o tom, že červený karafiát je symbolem nešťastného srdce, žlutý vyjadřuje opovržení, růžový lásku ženy a žíhané variace jsou symbolem odmítnutí. Jistým symbolem revoluce se staly karafiáty až mnohem později.

Latinské pojmenování karafiátu je Dianthus, což v překladu znamená „božská květina“, to hovoří samo za sebe.

Dnes jsou karafiáty považovány za ideální květiny do vazeb. S pomocí karafiátů lze vytvořit aranžmá velmi zajímavá až impozantní, ale také aranžmá velmi decentní. Mnohokrát jsou například zelené velkokvěté karafiáty využity do svatebních kytic, kde působí zvláště zajímavě ve spojení s dalšími bílými květy a svěží zelení listů. Pro dekorace v interiérech lze karafiáty velmi zajímavě nakombinovat například s gerberami, fréziemi nebo s hvězdníky.

Sortiment karafiátů má v nabídce jak jednokvěté, tak vícekvěté odrůdy navíc v široké paletě barev a také například různě dvoubarevné odrůdy. Možná jen modře zbarvené karafiáty byste hledali marně. V kyticích vypadají přímo skvostně krásně načechrané velkokvěté karafiáty, které se na rozdíl od těch běžných objevily až v pozdější době. Vznikaly dlouhodobým šlechtěním, to zakončili odborníci v USA a odtud se pak karafiáty vrátily zase zpět do Evropy.

Na zahradě
i v nádobách vám bohatě pokvetou karafiáty, které budete pravidelně hnojit. Karafiáty však nesnášejí hnojení čerstvou chlévskou mrvou, naopak jsou velmi náročné na draslík, vápník, železo a fosfor, takže na jaře do půdy zapravte na 1 m2 8 dkg NPK nebo 10 dkg Cereritu.  Při výsadbě do květináčů je nutné dát na dno asi 1 cm hrubého říčního písku.

Ze zahradních záhonů velmi dobře známe také karafiáty čínské. Vyniknou nejen v záhonech, ale i ve váze, kde velmi dlouho vydrží, pokud jim budete pravidelně měnit vodu.

Hvozdíky známe jako trvalky, které by neměly chybět v žádné skalce. Vytvářejí nádherné dekorativní polštáře květů. Vyhovuje jim místo na slunci v kypré hlinitopísčité půdě. Obvykle kvetou plochými karmínově růžovými, ale i bílými nebo světle růžovými květy v průběhu května a června. Dosahují výšky podle druhu mezi 5 až 15 cm.

Hvozdíky jsou v zahrádkách vítanými hosty právě v době, kdy dokvétá pestrá paleta jarních květin a letní květena se teprve připravuje k rozkvětu. Na jednom místě vydrží po mnoho let. Uplatňují se zejména v rabatech, trvalkových skupinách květů, na menších svazích a obrubách květinových zídek a ve skalkách.  Bylo by opravdu škoda, nemít na zahradě alespoň pár těchto nádherných květinových exemplářů.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 28. 5. 2013, Autor: