reklama

Co pěstovat v suchém stínu

Jsou místa v zahradách, kde se daří všem rostlinám. Dopřávají si tam jak časté sluneční paprsky, tak dostatek vláhy, světlo střídá stín a půda zde rostlinám maximálně vyhovuje. Jsou však i oblasti a místa v zahradě, kde se nedaří téměř žádné rostlině nebo keři, slunce tam sotva zasvítí a životodárná vláha je zde pouze občasnou návštěvou.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Co pěstovat v suchém stínu

K takovým místům v zahradě patří stinná suchá místa pod stromy. Taková místa patří k těm nejproblematičtějším takřka ve všech zahradách. V případě deště nebo zálivky se místa pod stromy stejně dostatečně nezvlhčí, jelikož veškerou vodu vsáknou kořeny stromů, a tak rostliny nucené zde přežívat musí být na nedostatek vláhy zvyklé. To je zásadní podmínka, která musí být dodržena: na stinných suchých místech vysazovat pouze takové rostliny, které tuto nepřízeň podmínek mohou vůbec přežít. Jsou to pouze ty nejodolnější naprosto nenáročné rostliny.

Nečekejte, že na zastíněných místech, která sotva kdy spatří slunce, budou dobře prosperovat všechny rostliny na příklad jen proto, že jste jim schopni dodat jim dostatek zálivky. V takových místech zahrady můžete považovat doslova za zázrak to, že se vám je podaří ozelenit a občas vám na nich některá rostlina i vykvete. O mnoho víc nečekejte, jen tak nebudete zklamáni.

Ideálním řešením pro taková místa je vysazení odolných druhů půdopokryvných rostlin, které plochu po nějakém čase přemění na souvislý porost, například břečťan (Hedera helix), tlustonitník klasnatý (Pachysandra terminalis) nebo brčál barvínek (Vinca minor). Každý z těchto uvedených druhů si dobře poradí, jak se suchým, tak se stinným prostředím.

Co pěstovat v suchém stínu
Co pěstovat v suchém stínu (Zdroj: )
Co pěstovat v suchém stínu
Co pěstovat v suchém stínu (Zdroj: )
Co pěstovat v suchém stínu
Co pěstovat v suchém stínu (Zdroj: )

Své místo k životu zde mohou nalézt například i vyšší rostliny, které dokážou také vytvořit poměrně hustý porost a dokonce i s úspěchem v tomto nevlídném prostředí kvetou. Vybírat můžete mezi škornicí zpeřenou (Epidermum pinnatum subs. colchicum), která má i v zimě hezky tmavozeleně zbarvené kožovité listy. Co do péče není nikterak náročná, postačí, když jí budete pravidelně odstraňovat staré a poškozené listy. Kvete drobnými dvoubarevnými květy s krátkou ostruhou, které se objevují v hroznech.

Dalším druhem k výběru je mochnička kuklíkovitá (Waldsteinia geoides), robustní trvalka se zářivě žlutými květy tvořící krátké vodorovně rostoucí oddenky bez dalších výběžků. Její listy jsou také velmi pěkné zelené barvy a květy velké asi 2 centimetry se nápadně podobají květům jahod. Při déle trvajícím suchu však tyto rostliny budou vyžadovat závlahu.

Ideálním podrostem pod stromy jsou kapradiny. Naprosto spolehlivě v takovém prostředí bude prospívat kapraď samec (dryopteris filix-mas), který na vaší zahradě navodí atmosféru domácích lesních porostů. Kapraď samec v pohodě snese i výsluní a půdu s nižším obsahem vláhy. Poradí si navíc s každým druhem půdy.

Astilbe chinensis čili čechrava čínská v nižší varietě pumila patří taktéž k významným pokryvným rostlinám dobře snášejícím sucho a stín. Ideální je vysadit ji do společnosti trav a ještě dalších trvalek, které snášejí stín.  Rozprostře nad nimi své růžové až červené květy v bohatých péřitých latách, a tím celé tyto plochy oživí. V období dlouhotrvajícího sucha bude zapotřebí ji taktéž alespoň občasně zavlažovat.

 

Pokud jsou ve vaší zahradě stinná a suchá místa, vidíte, že není třeba se obávat, že nebude z čeho vybírat v případě, že se rozhodnete je osadit. Jen počítejte s tím, že občas rostlinám přece jen trochu vláhy budete muset dopřát. A pokud se spokojíte s menším množstvím květů, které se na nich budou tvořit, není důvod, abyste tato místa na vaší zahradě neměli osázená.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 22. 5. 2013, Autor: