Země česká je poseta tisíci zahrádek, ale v poslední době se zahrady mění jen na prázdné travnaté plochy. Ty, které zbývají, ať užitkové či okrasné zahrady, jsou zpravidla intenzivně chemicky ošetřovány. A přitom vytvořit si malou přírodní rezervaci ve vlastní zahradě není zas taková věda.
Víte, jak se správně starat o svoji zahradu s ohledem k životnímu prostředí? Dnes už většina zahrádkářů ví nebo alespoň tuší, že se dá hospodařit bez chemikálií, ve spolupráci s divokými rostlinami a živočichy.
Rovněž existuje spousta knih a příruček, které popisují, jak na zahradě hospodařit trvale udržitelným způsobem. Například v knize Zdravá zahrada její autorka Helena Vlašínová radí, jak přilákat drobné živočichy a hmyz do zahrady, abyste mohli využít jejich pomoci. Ve zdravé zahradě mají totiž své místo hlodavci i hmyz a plevel je stejně hodnotný jako zelenina.
Filosofie přírodního zahradničení
Přírodní zahrada poskytuje životní prostor užitečným živočichům, kterým přirozené úkryty v krajině rapidně ubývají. Biozahrada poskytuje prostor celé rodině pro relaxaci, je to místo pro setkávání a tvoření. Různá zákoutí a stanoviště přírodní zahrady jsou esteticky krásná a pestrá. Zdravá zahrada umožňuje poznávání, učení a pozorování přírodních procesů. A v neposlední řadě si zajistíte přísun čerstvé zeleniny a zdravého ovoce bez chemie.
Tipy pro biozahradu
Vděčným lákadlem pro užitečný hmyz je kopr. Na podzim se stačí projít po zahradě se suchými stvoly se semeny a občas na ně zaklepat. Příští rok bude kopru všude plno.
Stačí dát na sebe pár kamenů, a kde se vzaly, tu se vzaly, už se na nich vyhřívají ještěrky.
Používejte jen vyzrálý kompost, vyhýbejte se čerstvému hnoji, jinak budete mít problémy se škůdci a chorobami. Pokud máte nadbytek trávy, zkuste ji použít k nastýlání. Obzvlášť košťáloviny budou za tuto pokrývku mulče vděčné.
Kompostovat lze téměř všechny organické materiály, záleží jen na jejich poměru, dostatku vzduchu a vláhy. Míchejte strukturní, sušší a dřevitý materiál se zelenou hmotou, kuchyňskými odpady apod., případně provlhčete kompost močůvkou nebo kopřivovým zákvasem.
Až si budete chtít vypěstovat vlastní osivo, vyzkoušejte to třeba u mrkve. Nebudete se stačit divit, jak krásně kvete a co ji obletuje hmyzích nápadníků.
Zkuste něco nového
Co třeba výsevy podle fází měsíce, homeopatické preparáty nebo metodu kooperace s přírodou? Ovoce nejsou jen jablka. Svůj jídelníček i zahradu si můžete zpestřit třeba mišpulemi, kdoulemi, morušemi nebo rakytníkem.
Text: Alexandra Rohanová
Publikováno: 10. 4. 2013, Autor: