Práce každého člověka má tím lepší výsledky, čím raději ji vykonává. A práce na zahradě bývá ta, kterou snad vykonávají všichni bez výjimky s láskou. Co může být krásnějšího, než se v létě procházet mezi záhony divokých květin, které si zdánlivě rostou, jak chtějí, ale jen my víme, že jsme jim dali ten správný rozměr a místo, že jsme o ně pečovali tak, aby vykvetly do krásy.
Vždyť takový zahradník nebo zahrádkář si pak může připadat přímo jako malíř, když poskládá paletu barev přímo do záhonů na své zahradě. Procházet se pak tou nádherou a vnímat všechnu tu krásu – není snad krásnějšího potěšení.
Základem úspěchu je plánování. Zahrada by neměla vznikat nahodile, naopak, měla by se promýšlet krok za krokem. Se shromažďováním nápadů na konečnou podobu zahrady začněte včas. Dobře zvažte, kolik sil a také času můžete své zahradě v budoucnu věnovat. Práce na zahradě má přinášet radost a nejen nikdy nekončící dřinu.
Při plánování si berte za vzor přírodu. Jezírka a vodní plochy jsou tam vždy položené nejníže. Vzájemné umístění stromů také vylaďte co nejvíce podle okolí a výběr stromů a keřů přizpůsobte místním podmínkám. Vyhnete se tak v budoucnu smutným chvilkám, kdy bude sledovat, jak v nepříznivých výše položených místech hyne strom, který jste si dovezli jako vzpomínku ze slunné Itálie.
Založte si v zahradě několik odpočinkových míst. Myslete přitom na všechny členy rodiny. Někomu totiž nedělá dobře neustálé vystavování se letním slunečním paprskům a dá tak raději přednost odpočinku ve stínu. Milovníci tepla a slunce budou naopak rádi za světlé místo.
Nic neuspěchejte, při tvorbě zahrady se stále vracejte ke svým plánům a návrhům. Máte-li v úmyslu nechat si poradit od odborníků, například od zahradního architekta, nenechejte se přemluvit k žádné změně, která by vám nevyhovovala. Vy a vaše rodina budete těmi, kteří budou zahradu obývat a budou na zahradě relaxovat. Takže při budování zahrady myslete na to, že zahrada bude vaší oázou klidu a pohody.
Již odedávna bývá u obytných stavení vysazován strom, jako symbol ochrany domu, který má zajistit jeho obyvatelům bezpečí. Tento zvyk je velmi pěkný a můžete ho dodržet i vy, jen se při koupi stromu nezapomeňte informovat na to, do jaké výšky tento druh dorůstá.
Myslete také na své potomky a vy berte jim v zahradě místečko pro jejich hry a objevy a seznamování se zákonitostmi přírody. Možná vaše děti uvítají alespoň malý samostatný záhonek, kde se budou moci sami starat například o hrášek nebo ředkvičky, které si vlastnoručně vyseli a už nyní se těší nejvíce na jejich sklizeň. Možná by vaše děti uvítaly také malý zahradní domek pro své hry.
Zapomenout byste ale neměli ani na zvířecí osazenstvo, ptáčkům vyrobte pítko nebo hnízdní budku. Vysaďte na zahradě keře, na jejichž plodech si ptáci na podzim rádi smlsnou. Odmění se vám za tyto pamlsky pak na jaře vydatným zpěvem. Množná jste už slyšeli také o takzvaných hmyzích hotelech, příbytcích pro opylovače, kteří díky tomu na vaší zahradě nebudou chybět. Bez nich byste se jen těžko dočkali chutných plodů na svých ovocných stromech.
Text: Zuzana Bohdalová
Publikováno: 8. 4. 2013, Autor: