reklama

Vyvěste si hnízdní ptačí budky i na vaší zahradě

Počátek dubna je posledním termínem, kdy ještě můžeme na svou zahradu a okolí domu vyvěsit hnízdní ptačí budky. Letošní zima se poněkud protáhla, takže i veškeré dění v přírodě má letos opožděný průběh.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Vyvěste si hnízdní ptačí budky i na vaší zahradě

Nejvhodnějším obdobím pro vyvěšování ptačích budek je jednoznačně sice podzim, ale ani teď začátkem jara ještě není nic ztraceno. Budky vyvěšené na podzim totiž stihnou takzvaně opršet, což vlastně znamená, že splynou vzhledově více s okolím a nebudou tak nápadné. Některé u nás zimující ptačí druhy, například šoupálci a sýkory si vyhlížejí na podzim svá zimoviště, nejrůznější hnízdní dutiny, a pak budky vyvěšené na jaře mohou klidně přehlížet.

Vyvěšování budek v předjaří je vhodné pro druhy vracející se ze zimovišť, například pro krutihlavy. Těm se budky vyvěšují až v době, kdy se začínají ozývat svým zpěvem. Každý ptačí druh má sice svou oblíbenou výšku dutiny nad zemí, ale praxe již mnohokrát ukázala, že nakonec se osídlí i budky umístěné v rozdílných výškách. Výškou, která je nejčastěji využívána k umístění budek pro drobné pěvce, jsou 2 – 3 metry nad zemí. Tam, kde je však velký pohyb lidí a hnízdící ptáci by tam byli rušeni, je lépe umístit budky ještě výš. Budky zamýšlené pro větší druhy ptáků jako například sovy, holuby, kavky anebo dravce, umísťujeme až do výšky 6 – 8 metrů nad zemí. Dudek nebo uhelníček vám bude naopak vděčný za budku umístěnou nízko nad zemí.

Stejně jako my lidé, i ptactvo má své specifické požadavky na to, jak mají jejich příbytky vypadat. Mezi nejdůležitější požadavky, které musí hnízdní budky splňovat, patří jejich kompaktnost, která zaručí ptákům ochranu před nepřízní počasí, která je v tomto období běžná. Mohou kolísat teploty, začít sněžit nebo pršet a ani predátoři by neměli hnízdící ptactvo obtěžovat.

Vyvěste si hnízdní ptačí budky i na vaší zahradě
Vyvěste si hnízdní ptačí budky i na vaší zahradě (Zdroj: )
Vyvěste si hnízdní ptačí budky i na vaší zahradě
Vyvěste si hnízdní ptačí budky i na vaší zahradě (Zdroj: )
Vyvěste si hnízdní ptačí budky i na vaší zahradě
Vyvěste si hnízdní ptačí budky i na vaší zahradě (Zdroj: )

Hnízdní budka musí také samozřejmě svými rozměry vyhovovat velikosti ptáků, o jejichž uhnízdění máme na naší zahradě zájem. Budky, které nabízejí výhodné a bezpečné místo pro vyvedení mláďat se stávají vyhledávanějšími než přirozené hnízdní dutiny, což je náš opravdový příspěvek k ochraně ptactva. Ještě před začátkem konstrukce hnízdní budky je dobré uvědomit si všechny tyto požadavky a zjistit si přesné rozměry budek vhodných pro ten který typ ptactva.

Jedním z nejdůležitějších rozměrových parametrů je velikost vletového otvoru. Jejich správná velikost zaručí, že danou budku osídlí ten druh, pro který je opravdu budka určena a nikoli druh konkurenční. Často se například stává, že sýkora modřinka bývá vypuzena sýkorou koňadrou.  Nejčastějšími velikostmi vletových otvorů jsou průměry 28 mm, 34 mm a 45 mm. Naopak tvar vletového otvoru pro osídlení budky není rozhodující.

Ke zdárnému vyvedení mláďat dojde pouze tehdy, jsou-li vnitřní prostory budky dostatečné. Optimální vnitřní rozměry jsou 13 x 14 cm. Pokud mají mláďata v nedostatečně velikém prostoru málo místa, vzájemně se utlačují, za teplých dní se dusí a mohou i uhynout. Dostatek prostoru je důležitý i pro správný vývin peří, zejména letek, které svou dobrou funkci ukážou ihned, jakmile se mláďata poprvé pokusí vyletět z hnízda.

S přicházejícím jarem vám přejeme krásné zážitky při pozorování zajímavých ptačích druhů a přejeme vám také, ať i ve vámi vyrobené ptačí budce co nejdříve zahnízdí ptačí rodinka, která ještě letos úspěšně vyvede své mláďata.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 4. 4. 2013, Autor: