Krásným a něžným poslem jara se již dávno staly také sasanky (Anemone), které nám mohou pomoci vytvořit doma tu správnou jarní atmosféru. Jejich krásné barevné květy připomínají na první pohled mák. Jejich původ je však zcela odlišný.
Báje vypráví o nymfě jménem Anemona. Ta žila na dvoře bohyně Flóry. Bůh větru Zefýr, manžel bohyně Flóry, se však do Anemony zamiloval. Jeho žárlivá žena proměnila nymfu v květinu. Ta od té doby nese jméno nešťastné krasavice.
Název Anemone je odvozen od řeckého slova anemos – vítr. Semena sasanek roznáší vítr do velkých vzdáleností. Podle květomluvy sasanka symbolizuje odhodlání, očekávání, starostlivost, sílu, náklonnost a budoucnost.
Plané druhy sasanek mají jednoduché někdy i plné květy. V přírodě každoročně rozkvétají mezi prvními jarními květinami ve žluté, bílé a fialové barvě květů.
Co se týče pěstovaných druhů, v severní Evropě byly oblíbené již v sedmnáctém století. Cílené šlechtění vypuklo až ve století dvacátém, kdy byly v osmdesátých letech vyšlechtěny první hybridy. Všechny mají nápadné zdvojené srdíčko a k jasně zbarveným sasankám nyní přibývají i odrůdy jemných pastelových barev.
Červené a růžové se dobře vyjímají v kyticích kombinovaných například s tulipány, alstroemerií nebo skimií.
V zahradách rozlišujeme sasanky kvetoucí časně zjara a později kvetoucí, ty jsou výrazně větší. Ty větší kvetou koncem dubna a v průběhu května.
Jejich hnědavé hlízy je zapotřebí vysadit již na podzim a na zimu je chránit přikrývkou z chvojí proti mrazu.
Na záhonech budou spokojené v polostínu ve vlhké humózní propustné půdě. V dobře prohnojené půdě vytvářejí větší květy s pevnějšími stonky. Tyto sasanky jsou vápnomilné, a tak je dobré před jejich výsadbou do půdy nepřidávat žádnou rašelinu. Postačí je pouze pravidelně, jednou za 2 týdny přihnojit.
Sasanky jsou stále svěží krásné květiny, které překvapují svou klasickou krásou stejně jako jaro samotné pokaždé, když se přihlásí po každoroční téměř nekonečné zimě.
Text: Zuzana Bohdalová
Publikováno: 28. 3. 2013, Autor: