Jednou z metod, kterými se dají rostliny k tomu určené sušit, je sušení sypkými látkami. To se uplatňuje nejčastěji u takových druhů rostlin, které není možné sušit běžným způsobem anebo teplým vzduchem, neboť ztrácejí svůj tvar.
Stará metoda se uplatňuje dodnes
Možná vás překvapí, že metoda, o které dnes píšeme, je metodou doslova prastarou, neboť ji znali již staří Egypťané. Ti sušili rostliny na slunci a zasypávali je horkým pískem. Ten sice nepůsobil jako sikativ, neabsorboval vlhkost z květin, ale dokázal zachovat jejich tvar. V domácích podmínkách, kdy nemáme přístup ke klasickým chemickým látkám používaným k vysoušení rostlin, je možné nahradit je neparfémovanými a méně agresivními pracími prášky.
Silikagel – vysoušedlo č. 1
V současnosti se používají k sušení rostlin nejčastěji 2 různé chemické látky, z nichž jedna nese název „silikagel“. V případě silikagelu se jedná o gel kyseliny křemičité, který je obohacený o indikátor vlhkosti, v tomto případě je jí kobaltová sůl. Se silikagelem se běžně v praxi setkáváme poměrně často, aniž si to uvědomujeme. Silikagel se nachází v miniaturních zatavených sáčcích, které jsou uvnitř krabic, v nichž si kupujete novou obuv, nebo tvoří například součást balení krmiva pro psy. Zkrátka tyto miniaturní sáčky obsahující silikagel najdete všude tam, kde by vlhkost mohla poškodit nějaký produkt. Silikagel může mít různý tvar, nejčastěji jsou to však drobné kuličky, krystalky a méně často prášek. Tato chemikálie je velmi hygroskopická, což znamená, že prostřednictvím svých ultramikroskopických povrchových pórů dokáže pohltit veškeré vodní páry, díky čemuž rostliny vysouší. To, že silikagel funguje a pohlcuje vodu, poznáte rovněž podle změny barvy, díky kobaltové soli změní při vysoušení svou barvu z modré na růžovo-červenou.
Borax – vysoušedlo č. 2
Druhou chemickou látkou, která dokáže vysoušet rostliny, je borax. Borax je také chemikálie -tetraboritan sodný, který je ve formě jemného bílého prášku. Ten však působením vlhkosti při vysoušení rostlin svou barvu nezmění. Silikagel i borax dokážou plně zachovat tvar vysoušených květů (jsou fixativem), či celých rostlin a přitom z nich dokonale dostat pryč veškerou vlhkost. To znamená, že působí jako absorbent vlhkosti (sikativ).
Postup při vysoušení
Na dno krabice nebo ploché misky či jiné nádoby nasypeme vrstvu asi 5 mm na výšku sypké látky, tedy vysoušecího přípravku. Na tuto vrstvu položíme květy, nejlépe bez stonků anebo se stonky zkrácenými na minimum. Květy zasypáváme jemně další vrstvou sypkého přípravku, ovšem tak opatrně, aby se neporušil tvar květu. Květy zasypeme tak, aby konce stonků vyčnívaly z vysoušedla. Nádobu poté přiklopíme víkem a ponecháme v místnosti o běžné pokojové teplotě. Takto vysoušíme minimálně 5 dnů. Obvykle po 10 dnech jsou vysušené všechny typy květů. Sušící prostředek z vyndaných květů opatrně otřepeme a nakonec opráším štětečkem. Pozor: Květiny vysušené touto metodou jsou poměrně křehké, tudíž počítejte s tím, že se budou při neopatrném zacházení lámat.
Než je použijete k aranžování, uschovávejte je v uzavřených nádobách s menším množstvím silikagelu na dně.
Text: Zuzana Bohdalová
Publikováno: 5. 9. 2014, Autor: