reklama

7 kroků vedoucích k dokonalému trávníku

Mohlo by se zdát, že péče o trávník není až tak složitá záležitost, ale má-li trávník vypadat svěže a zdravě v průběhu celé sezóny, nestačí ho jen občas přejet sekačkou na trávu anebo ho pokropit. Chce to více péče a v pravidelných intervalech.

i (Zdroj: shutterstock.com)
7 kroků vedoucích k dokonalému trávníku

Krok 1.

Zjara i na podzim mají zahradní trávníky stejný problém, objevuje se v nich poměrně často větší množství travní plsti. Vzniká nahromaděním zbytků trávy po sečení a následném odumírání. Je však zapotřebí v tomto období dopravit ke kořenům trav co nejvíce vzduchu, tudíž je nutné trávník provzdušňovat. Zapojte do této práce vertikutátory a vyzkoušejte novinku ve formě sypkého přípravku s názvem Likvidátor travní plsti. Nemusíte se obávat, přípravek je šetrný k životnímu prostředí i k vašim domácím mazlíčkům.

Krok 2.

Aby trávník zdravě rostl a také zdravě vypadal, je nutné udržovat jeho správné pH. Jestliže jsou trávníky ve stínu a půdní pH je spíše nižší, vytvářejí se na nich mechy. S jejich likvidací vám pomohou přípravky typu Mech stop. Po jejich aplikaci mech v trávníku obvykle zčerná, což je známka jeho úplného odumření. Pak jej vyhrabte a postupujte dále.

Krok 3.

Vertikutací i hubením trávníkových mechů dochází ke vzniku holých míst, které je třeba zacelit. K tomu slouží ideálně přípravky nazývané Trávníková náplast. Fungují tak, že půdu s holým místem nakypříte, zbavíte zbytků travní plst i a mechu a dosypete na holá místa právě tento přípravek. Pouze lehce jej do půdy přimáčkněte a následně zavlažte. Takto ošetřovaná místa nesmějí zaschnout.

Krok 4.

Hnojení je nedílnou součástí správné péče o každý trávník. Díky hnojení jsou doplňovány živiny, které jsou pro travní plochy nezbytné. Pomáhají správnému zabarvení trávníku, jeho zdravému růstu i schopnosti ubránit se plevelům a mechům, které by se na nich jistě začaly jinak brzy objevovat. Druh hnojiva volte podle toho, co konkrétně váš trávník potřebuje, ať už je to zbavit se mechu, plevelů anebo mu dopomoci k celkově dobré kondici.

7 kroků vedoucích k dokonalému trávníku
7 kroků vedoucích k dokonalému trávníku (Zdroj: )
7 kroků vedoucích k dokonalému trávníku
7 kroků vedoucích k dokonalému trávníku (Zdroj: )
7 kroků vedoucích k dokonalému trávníku
7 kroků vedoucích k dokonalému trávníku (Zdroj: )

Krok 5.

Sečení je nedílnou a pravidelnou součástí péče o každý trávník. Ideální je sekat jej 1x až 2x za týden. Samozřejmě to není vždy možné, a to z nejrůznějších důvodů. Pak je důležité nesnižovat celkovou délku trávy pod 3 cm, kdy už hrozí, že svému trávníku způsobíte stres, který se projeví zažloutnutím a zasycháním.

Krok 6.

Je jasné, že ve zdravém a správně opečovávaném trávníku se plevelům nedaří. Stane-li se však chyba, například tím, že trávníku se nedostane správné péče, obvykle se zaplevelí. Je-li invaze plevelů ve vašem trávníku opravdu silná, je vhodné přizvat na pomoc chemickou obranu, čili selektivní, nebo totální herbicidy a ošetřit ho postřikem. Aplikaci provádějte za sucha. Za mokra by došlo k naředění aplikované látky, čímž by se snížila její účinnost. Mělo by se vám podařit během následujících 2 týdnů tímto způsobem odstranit ty nejvehementnější plevele z vašeho trávníku.

Krok 7.

Posledním krokem, který je na konci vegetační sezony všech trávníků velmi důležitý, je podzimní hnojení. Tento druh hnojení jednoznačně směřuje k tomu připravit váš trávník na zimu. Složení hnojiva pro trávníky na toto období je pochopitelně odlišné od hnojení jarního, nebo průběžného. Na podzim potřebuje trávník spíše více draslíku, což mu pak umožní snáze bojovat s nepřízní počasí. Ideální je provést aplikaci v období od začátku září do konce října. Ani na podzim by se nemělo zapomenout na vertikutaci trávníku.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 1. 9. 2014, Autor: