Architektonická filosofie modernismu posuzuje rostliny pouze jako jeden prvek z mnoha pro vytváření zahradní kompozice. Od této myšlenky se odvíjí vznik moderních a elegantních venkovních prostor, které jedni nazývají zahradami a jiní spíše terasami anebo tyto prostory označují jako patio.
Zakladatelem modernistického zahradního stylu se stal Thomas Church. Je za něj považován proto, neboť začal hlásat, že zahrada je tu především pro lidi a měla by tudíž odrážet jejich potřeby a jejich vlastní životní styl. Church své hypotézy vyjádřil v několika svých knihách zobrazujících tvorbu zahradního designu zaměřeného na tento styl. Spojení jednoduchosti a elegance materiálů společně s geometrickým uspořádáním je ta pravá kompozice pro modernisticky pojaté zahrady. A právě tento typ uspořádání zahrad vynesl Churche mezi několik největších zahradních architektů minulého století.
Pokud se vrátíme k výrazu patio, může toto slovo dle svého původu označovat jak dvorek, nádvoří, átrium (ze španělštiny), ale také dlážděný, obvykle nezastřešený prostor sousedící s domem (z angličtiny). A právě to je tedy typické pro modernistické zahrady, které vlastně představují jisté prodloužení obytného domu z interiéru přímo do exteriéru. Z čehož vyplývá, že jsou primárně tyto prostory věnovány chvílím volna, pobytu na čerstvém vzduchu, přičemž rostliny jsou zde spíše využity jako architektonický prvek.
Modernistické zahrady vyžadují správné proporční rozvržení a velikost. Právě ty vytvářejí napětí v prostředí poskytujícím dostatek pohodlí a soukromí k bydlení venku. Modernistické zahrady se tak stávají v podstatě lékem na přelidněnost a pomáhají v klidu relaxovat i uprostřed velkoměst. Alespoň na chvíli nám mohou dát zapomenout na hektický životní styl, který většina z nás v současnosti žije.
Materiály určené pro minimalistické zahrady nejsou pevně dané. Jejich výběr určuje i jejich kvalitu, nohou to být stejně tak dobře dřevěné terasy, jako vápenec nebo štěrk tvořící větší plocha nebo litý beton, jehož uhlazenost se sem také hodí. Solitérní stromy odrážející se ve vodní hladině, kvalitně až precizně zastřižené živé ploty, či geometricky pojatý trávník jsou často jedinými rostlinnými prvky v modernistických zahradách.
A jaké klíčové prvky tvorby v modernistických zahradách můžeme nejčastěji spatřit? Především se jedná o asymetrii. I přesto, že se v modernistických zahradách používá centrální osa, jen velmi zřídka je tato osa zároveň i ústředním prvkem. Dlažba se s výsadbou střídá intuitivně, může tvořit i přesně definovaný, avšak nepravidelný vzor. Trávník s dlažbou zachovává obvykle pravoúhlé tvary. Výsadba rostlin bývá realizována nejčastěji v blocích. Trvalky, nejčastěji trávy, se vysazují, aby zachytily světlo a tvořily pohyb, čímž celkově oživují prostor. Dalším architektonickým prvkem je v modernistické zahradě trendový nábytek, zrcadlící se voda, která má za úkol odrážet předměty v okolí a také sluneční paprsky na ni dopadající. Zařadit lze i výsadbu v blocích a daný prostor vyšperkovat čistými liniemi oceli, skla, betonu nebo dřeva. Nemělo by se zapomenout také na rafinované osvětlení.
Text: Zuzana Bohdalová
Publikováno: 24. 6. 2014, Autor: