reklama

Černooká Zuzana aneb Thunbergia je vodopád kvítků

Znáte Smatovku křídlatou? Možná vám tento název rostliny nic neříká, ale jedná se o thunbergii, kterou všichni známe spíše pod názvem Černooká Zuzana. Své pojmenování tato rostlina získala díky nápadnému, tmavě hnědému až černému středu květů. Snad nejznámější jsou odrůdy se svítivě žlutou barvou květů, v nichž se uprostřed skvěle vyjímá černé „oko“.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Černooká Zuzana aneb Thunbergia je vodopád kvítků

V současnosti jsou však již na trhu nabízeny i jiné odrůdy, například odrůda Thunbergia Serengeti Sunset a Thunbergia Serengeti Dark Red. Tyto odrůdy jednoznačně poukazují na to, že zemí původu thunbergií je Afrika, konkrétně její východní část. Dva výše jmenované kultivary mají květy červené s oky téměř černými. Další kultivary najdete i v bílé barvě, v barvách fialových nebo ve světle žluté. V Africe rostou thunbergie jako stálezelené popínavé keře.

V našich zeměpisných šířkách se můžeme kochat jejich krásou pouze v letním období a smířit se s tím, že se nám je s největší pravděpodobností nepodaří pěstovat jinak, než jako letničky. Jejich úzce srdčité listy, jakmile se rostlina rozroste, vytvoří kompaktní plochu, na které velmi dobře vynikne krása jejich zářivých květů. Černooká Zuzana kvete velmi vděčně u nás však pouze od května maximálně do října. Pro bohatou násadu květů bude nutné rostlinu pravidelně, ale spíše slabě přihnojovat. Můžete se tak dočkat až 2 m dlouhých rostlinných výhonů. Venku vysazené nebo vyseté do květináčů rozkvétají nejdříve v červnu.

 

Thunbergie zvláště dobře prospívají na teplých slunných stanovištích chráněných před větrem. Půdu potřebují vlhkou, dobře propustnou. Velmi se hodí do nádob, zvláště tam je třeba je přiměřeně a pravidelně zalévat. Zasadíme-li thunbergii do nádoby, případně do závěsného koše, kde nebude mít možnost popínání, její oddenky se volně svěsí dolů a my tak získáme velmi atraktivní závěsnou rostlinu.

V zahradách se tyto rostliny obvykle pnou po opěrných konstrukcích a špalírech. Mohou také zkrášlovat zdi domů a ploty, v tom případě je zapotřebí včas jim poskytnout podporu k popínání, a to s co možná nejhrubším povrchem.

V zahradnictví se někdy můžeme setkat s méně známými odrůdami jako například Thunberia gregii, která se dá koupit jako sazenička u některých pěstitelů letniček. Thunbergia grandiflora má květy fialové a Thunbergia battiscombei má opravdu nádherně fialové trubkovité květy, které okouzlí snad každého. Všechny tyto rostliny zasaďte do poměrně velkých květináčů s dobrou zeminou a s drenáží například z tlučených střepů nebo s keramzitem. Výhony přivažte k bambusovým tyčkám vetknutým do květináče ve tvaru vigvamu.  A pokud rostliny budete pěstovat v polostínu, zalévejte jen v době růstu.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 23. 5. 2013, Autor: