reklama

Orchidea Phalaenopsis potřebuje světlo ke kořenům

Pěstování nádherně kvetoucích exotických orchidejí je u nás stále populárnější. I když některé druhy, zvláště nejčastěji se objevující Phalaenopsis, rostou a rozkvétají v bytech poměrně ochotně, přece jen vyžadují jinou péči, než zelené pokojovky. Potřebují v každém případě světlo na kořeny.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Orchidea Phalaenopsis potřebuje světlo ke kořenům

Pro Phalaenopsis je nejlepší kůrový substrát v průhledném květináči. Tak ke kořenům proniká dostatek světla a rostliny dokážou zpracovávat živiny – jinak to totiž neumějí. Přesto se často setkáváme s tím, že kořeny se derou nad povrch substrátu. Nechce je tak, je to přirozená cesta rostliny k životu.

Jaké květináče se na Phalaenopsis hodí nejlépe? Na první pohled se nabízí sklo, je dokonale průsvitné a navíc splní i dekorativní účel. Bohužel se ale substrát ve skle snadno zapařuje a po zalití zůstává dlouho mokrý, a to téhle orchideji vůbec nesvědčí. Kořeny potřebují mírnou stálou vlhkost, neměly by úplně zaschnout, ale rozhodně nesmí být vysloveně v mokru. U skleněných nádob na květiny se výrobci nezabývají účelem, ale jen dekorativností, takže chybí otvor pro odtok přebytečné vody do misky, ta se může odpařovat jen na povrchu substrátu a to je málo. Pěstování Phalaenopsis v dekorativním skleněném květináči je tedy určeno zkušeným pěstitelům, kteří dokážou správně odhadnout zálivku a udržování substrátu třeba s pomocí pokrytí mechem.

Dobrým řešením jsou nejrůznější děrované nádoby, ať už proutěné či drátěné koše nebo plastové děrované truhlíky. Musíte ovšem počítat s tím, že budete průběžně uklízet kolem nich nepořádek. Rostliny jsou totiž jen zdánlivě bez pohybu – kořeny rostou, květina se natáčí za světlem, a tak i při mírných okem nezaznamenatelných pohybech z takové nádoby budou stále odpadávat kousky substrátu.

Tvrdý plast je ideální materiál, na kterém se neusazuje vodní kámen, snadno se omyje a hlavně je lehký, takže se i větší rostlina snadno přenáší nebo alespoň nadzdvihne, když pod ní chcete otřít stolek nebo parapet. Průhledné plastové květináče byly dlouho považovány spíš za barevnou kuriozitu, teprve rozšíření orchidejí jako pokojových květin jim dodalo i praktický smysl. Dnes proto výrobci pružně reagují na poptávku a nabízejí dokonce samozavlažovací transparentní plastové květináče, díky kterým snadno uhlídáte správnou vlhkost substrátu.

Hladinoměr ve dvoudílném samozavlažovacím květináči vám napoví, kdy je třeba vody trochu přilít, v případě orchidejí je lepší nechat rostliny vodu úplně spotřebovat, kůrový substrát pak téměř vyschnout a teprve pak zase vodu dolít. Můžete ale zvolit i průhledný obal na orchideje bez samozavlažovacího systému, do kterého vložíte kořenový bal rostliny zpevněný děrovaným košem. V každém případě zaléváme orchideje vždy měkkou vodou a na jejich výživu používáme speciální hnojivo.

Průhledné samozavlažovací květináče i obaly jsou k dostání v množství barev. Vybírejte je nejen tak, aby se hodily do interiéru, ale také aby ladily s barvou květů, kterou by neměly přehlušovat, ale zdůrazňovat. Přesto nemusíte volit jen zcela neutrální bílou, ale můžete sladit třeba jemně růžový květináč se sytě růžovou květinou nebo naopak nápadně tmavočervený průhledný květináč doplnit zářivě bílou orchideou.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 19. 3. 2013, Autor: