Tak máme po „Zmrzlých mužích“ a můžeme se pustit do výsadby letniček. Ke zkrášlení zahrady, pergoly, terasy a dalších ploch lze velmi úspěšně využít nejrůznější závěsné koše. Dnes vás seznámíme s tím, jak je správně osadit, aby se v nich rostlinám dobře dařilo po celou letní sezónu.
Závěsně koše se vyjímají prakticky všude dobře, rostlinám v nich se ale daří obvykle pouze na místech, kde jsou alespoň částečně chráněné před nepřízní počasí, a tak koše po osazení zavěšujeme obvykle na trámy pergol, do zimních zahrad, do skleníků a pod různé další přístřešky. Koše by se měly zavěšovat asi do úrovně očí, abychom na jejich rozkvetlou krásu dobře viděli, ale také proto, aby jejich zalévání bylo pohodlné. Oceníme to zvláště v parných dnech, kdy budeme muset rostliny zalévat třeba i 2x denně.
Jak tedy takový závěsný koš správně osadit? Nejprve koš vyložíme kokosovým vláknem, které se prodává slisované anebo použijeme rašeliník. Asi třetinu dna pak pokryjeme pevnějším igelitem. Do něj předem uděláme díry na několika místech, čímž zabezpečíme odtok přebytečné vodě.
Ve výšce těsně nad igelitem prořízněte po celém obvodu koše několik děr v pravidelných vzdálenostech. Díry udělejte ve tvaru kříže, kokosové vlákno pak dobře rozhrnete pro umístění rostliny. Dovnitř nasypeme jako drenáž vrstvu štěrku anebo střípky z rozbitého hliněného květináče. Na drenážní vrstvu umístíme pěstební substrát, je vhodnější koupit speciální, s pomalu se uvolňujícím hnojivem. Rostliny na malé ploše, tedy v koši, potřebují stejné množství živin, jako ty pěstované v záhonech. Na to pamatujte, pokud se vám rostliny nechce pravidelně přihnojovat celé léto.
Ještě než zakoupené rostliny umístíte do koše, zalijte je a až poté, co nasají vodu, je vyjměte z květináčů či sadbovačů. Vyjmuté rostliny obalte igelitem anebo alespoň novinami, aby nedošlo k poškození jejich kořenového vlášení a po jedné rostlině je prostrkávejte prostřiženými otvory zevnitř koše ven.
Připravte si další množství substrátu a zasypte jím kořeny prostrčených rostlin. Následně osaďte podobným způsobem zbytek koše. Při osazování koše postupujte vždy od středu k okrajům, a to tak, aby nejvyšší rostliny byly uprostřed a rostliny převislé na krajích koše. Rostliny středové zasaďte zpříma, avšak rostliny na okrajích mírně zešikma. Na závěr vysazené rostliny obsypte zeminou, která vám zbyla, a tu do koše mírně vtlačte. Nezapomeňte koš zalít. Pokud hodláte osazený závěsný koš pověsit na velmi slunné místo, kdy by půda v koši hodně vysychala, bude lepší, když povrch zeminy zasypte štěrkem, ten o něco zmírní výpar vody.
Počítejte s tím, že osazený květinový koš bude zapotřebí zalévat denně. Pokud máte koš dostatečně prostorný a vešla by se do něj plastová láhev, můžete ji tam umístit do středu již při výsadbě rostlin. Tato láhev bude sloužit k plynulému zásobování rostlin vodou, viz obr. č. 2.
Text:Zuzana Bohdalová
Publikováno: 19. 5. 2014, Autor: