reklama

Budujeme atraktivní trvalkový záhon

Pod pojmem atraktivní trvalkový záhon si pravděpodobně každý z nás představí záhon osázený jinak a rozličnými rostlinami, avšak jedno je jasné, žádná zahrada by takový atraktivní trvalkový záhon neměla postrádat. Kromě trávníku, předzahrádky, terasy a dalších výraznějších ploch, které jsou u domu, by neměl chybět ani záhon s perenami.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Budujeme atraktivní trvalkový záhon

Barevné působení květů, rozmanitost textur listů, různá výška rostlin, to vše jsou prvky, které dotvářejí zajímavou koncepci takovýchto záhonů. Záhon vysazený v tomto duchu vždy pro zahradu znamená příjemné oživení.

Trvalky, jako víceleté rostliny nám usnadňují práci v tom, že není třeba je každoročně vysévat, pěstovat a následně vysazovat na záhon. Rostou na svých stanovištích někdy i dlouhou řádku let a navíc je množné je dělit, takže z jednoho záhonu mohou časem vzniknout záhony další.

V současné době vzhledem k široké nabídce všech zahradních center, specializovaných obchodů anebo také zásilkových firem, může každý na svůj trvalkový záhon sehnat přesně takové rostliny, kterým budou poloha a místní podmínky vyhovovat. K dostání jsou jak trvalky k výsadbě na slunná, tak i na stinná místa, dále na vlhká či spíše sušší místa. Vybírejte rostliny také s ohledem na to, aby vám na záhonu v každé roční době něco kvetlo anebo v zimě alespoň přitahovalo pohled svou zasněženou krásou.

Budujeme atraktivní trvalkový záhon
Budujeme atraktivní trvalkový záhon (Zdroj: )
Budujeme atraktivní trvalkový záhon
Budujeme atraktivní trvalkový záhon (Zdroj: )
Budujeme atraktivní trvalkový záhon
Budujeme atraktivní trvalkový záhon (Zdroj: )

Nezapomeňte si vypracovat plán výsadby.  Zvolte pro něj vhodné měřítko. Pak se pusťte do vyhledávání rostlin vhodných pro každou ze sezón. Vytvořte si tabulku rostlin, kde si zaznamenáte výšku rostlin, pěstební podmínky, barvu květu a rovněž dobu květu. Dělejte si také poznámky o tom, zda rostliny zůstávají zelené i v zimě, či zda zatahují, případně opadají. Zajímavé může být i včlenění drobných keříků s působivým dekorativním plodenstvím. Nezapomeňte ani na ně.

Jakmile budete mít vybráno a na plánku rostliny zakomponovány do záhonu, nakupte a můžete se pustit do výsadby. Rostliny před výsadbou ponořte do kbelíku s vodou, vyklopte je z květináče a rozmístěte nejprve orientačně po záhonku. Jakmile jsou všechny rostliny na správném místě, připravte si jamky. Kořenový bal umisťujte do jamky tak hluboko, jako byl v původním obalu, následně kolem balu rostliny dobře přitiskněte zeminu. V meziprostorách mezi trvalkami zbude jistě i místo na cibuloviny. Tato místa si dobře označte, abyste posléze cibuloviny mohli snadno vyjmout.

Při výsadbě myslete na to, že trvalky by měly být vysazovány ve skupinách, ale ne příliš nahusto. Už při plánování okrasného trvalkového záhonu je zapotřebí počítat s tím, že se trvalky časem rozrostou a jejich konečná velikost bude zcela jiná než výška rostliny při výsadbě.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 12. 5. 2014, Autor: