reklama

Vrbové konstrukce a stavby i do vaší zahrady

Ať už získáte vrbové pruty někde z přírody ve svém okolí anebo si je objednáte a pořídíte například přes internet, dají se z nich vyrábět nejrůznější zajímavé věci od praktických, až po ty čistě dekorační. Zvláště tam, kde je půda dostatečně zavlažována anebo v zahradách, kde v okolí teče řeka nebo potok, se vrbovým, konstrukcím bude velmi dobře dařit.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Vrbové konstrukce a stavby i do vaší zahrady

Z vrbového proutí je možné vyrábět ploty, ohrádky, živé altánky, oblouky pro ovíjivé rostliny, ale také ohrádky a podpěry pro vyšší rostliny, případně síťové podpěry pro pnoucí rostliny a rovněž nejrůznější volně stojící podpěry jako jsou například vigvamy, trelážové vigvamy anebo vyplétané sloupy.

Vrbové pruty se při výrobě konstrukcí do zahrady dají nahradit i jinými ohebnými větvemi, jako například větvemi lísky. Dá se z nich vyrobit neuvěřitelné množství nejrůznějších přírodních zahradních doplňků, které se snoubí s krásou krajiny vůkol.

Možná se na první pohled ani nezdá, že zemina společně s vrbovými pruty je vhodný materiál pro vybudování stěny anebo jiné přírodní zahradní konstrukce, ale je zcela jisté a dávno ověřené, že opravdu mohou vytvořit pevné a trvanlivé hranice pozemku.

Dobrou pomůckou pro vyznačení místa, kde chcete s vrbovou konstrukcí začít, je nasprejovat si půdorys na zem. Na stříhání prutů používejte vždy zahradnické nůžky. Pro zavlažování vrbové zahradní stěny i dalších přírodních staveb se osvědčila tenká perforovaná hadice. Pro zatloukání prutů použijte dřevěnou paličku.

Vrbové pruty se nakupují v době vegetačního klidu. V létě totiž zásoba nařezaných prutů dlouho nevydrží. Na splétání konstrukce se používá vrba košíkářská (Salix viminalis). Další možností je použití kupříkladu oranžové vrby Salix alba’Britzensis‘ nebo černé pruty vrby lýkovcové Salix daphnoides ‚Aglaia‘. Ty mohou obohatit zahradu zvláštními poněkud neobvyklými barvami.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 11. 4. 2014, Autor: