reklama

Orchideje mohou růst i u vás na zahradě

Orchideje pro svou krásu získaly mnohé přívlastky. Říká se jim nejkrásnější z rostlin, exotické krásky, tropické tajemné květiny a podobně. Ačkoli jich velké množství roste právě ve vlhkých tropických pralesích, najde se i poměrně mnoho druhů, které jsou rozšířené rovněž v mírném pásmu.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Orchideje mohou růst i u vás na zahradě

Orchideje jsou u nás již po dlouhou dobu známé i jako zahradní rostliny. Dodnes mají prvorepublikoví skalničkáři početnou skupinu následovníků, kteří se věnují právě této specializaci – pěstování orchidejí mírného pásma. U nás se však orchideje poměrně obtížně získávají a snad ještě obtížněji množí. Poté, co jsme vstoupili do EU, je nám však již umožněno volně obchodovat s těmito rostlinami v rámci Unie. Takže se k nám dostávají v početnějším množství i za poměrně finančně příznivějších podmínek orchideje namnožené kupříkladu v Holandsku, Německu anebo Anglii.

Orchideje patří do čeledi Orchidaceae – vstavačovité. České pojmenování orchidejí – vstavače, nezískaly tyto rostliny náhodou. Jejich hlízy se opravdu podobají varlatům a prý i dodávají mužné síly. S tím je spojena pověst o jinochovi jménem Orchis, který byl synem nymfy a satyra. Orchis se však dopustil chyby, která ho stála život. Zbavil panenství dívku patřící k Dionýsově družině a zaslíbenou samotnému bohu Dionýsovi. Jakmile se tato událost donesla k uším bájných meninád, ty se rozběsnily a Orchisovi se pomstily – zabily ho a roztrhaly. Orchisův zoufalý otec žádal Dionýsa o milost a o oživení syna. Bůh Dionýsos nešťastnému otci vyhověl, ale jen částečně – z Orchisových varlat vzešla rostlinaorchidej, nesoucí jméno vstavač.

Jen v České republice roste na 50 druhů orchidejí. Přesto, že podle tak vysokého čísla bychom mohli usuzovat na jejich bujný výskyt, zdaleka tomu tak není. Rostou spíše tam, kde neroste jiná vegetace. Osidlují erodované svahy, opuštěné vinice, mokřadní louky anebo sečením udržované pastviny. Unikají tak okolní vegetaci a to následně vede k jejich výrazné specializaci na podmínky dané místem. Pokud podmínky vhodné pro jejich život zmizí, vymizí pak i orchideje.

Jednou ze základních podmínek pěstitelského úspěchu orchidejí je pochopení jejich vegetačních cyklů. Tyto cykly jsou ovlivňovány nejrůznějšími kombinacemi měnících se podmínek v průběhu roku. To, co růst a výskyt orchidejí nejvíce ovlivňuje, jsou letní sucha, zimní mráz, srážková období a rovněž i stínění ostatní vegetací.

Mnoho orchidejí můžeme na zahradách anebo i v nádobách pěstovat jako běžné zahradní trvalky. Péče o orchideje však není nijak jednoduchá. K dobře rostoucím druhům orchidejí patří zvláště orchideje bahenní, prstnatce a kruštíky. Dále i některé druhy hajních orchidejí.  S poměrně dobrou úspěšností lze pěstovat i některé hlíznaté druhy na skalkách, avšak musíme být schopni zajistit jim co nejvhodnější složení substrátu a vysadit je do míst s dostatkem slunečního záření. Pro pěstování v kyselých, vlhčích rašeliništních půdách jsou vhodné prstnatce. Na vápenitých sušších místech se daří spíše vemeníkům a vstavačům. V zahradě vypadají nádherně orchideje vysazené v trávnících. Pokud jste si i vy osadili trávník orchidejemi, nezapomeňte, že takový trávník se nehnojí a seče se až po odkvětu orchidejí. Kolem orchidejí je ale zapotřebí otrhávat listy okolních rostlin, ty by orchidejím mohly stínit.  Orchideje v zahradě zaléváme jen odstátou vodou a nikdy ne shora na květy a listy. Upřednostníme nejlépe dešťovou vodu.

A se kterými druhy orchidejí se u nás můžeme nejčastěji setkat? Především jsou to střevíčníky: střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus), který je asi nejnápadnějšínaší zemní orchidejí a dále bradáček srdčitý (Neottia cordata) – naše snad nejmenší orchidej, hlavinka horská (Traunsteinera globosa), prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) – orchidej známá z podmáčených luk a slatinišť, jeden z našich nejběžnějších druhů a okrotice bílá (Cephalanthera damasonium) známá z listnatých lesů a hájů.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 3. 4. 2014, Autor: