Máte-li terasovitou zahradu a závidíte sousedovi rovný pozemek, pak vězte, že ten váš je mnohem zajímavější. Tedy za předpokladu, že máte různé úrovně oddělené suchými zídkami. S těmi se totiž dají dělat zahradnické divy.
Krása kamenů
Proč suché zídky? Protože jsou stavěny nasucho – bez spojovacího materiálu, jakým je třeba malta nebo beton. Ve skutečnosti ale nejsou vůbec suché, naopak stále drží vlhkost. Jejich stavba je jednoduchá: stačí mít po ruce pěkné kameny, dobrou zeminu a vhodné druhy rostlin. Nízké zídky do 30 cm nepotřebují žádné základy. U vyšších, do 60 cm, se zapustí jedna vrstva kamenů do země asi do hloubky 20 až 25 cm. Když jsou základy hotové, přineseme pečlivě vybrané přírodní nebo nahrubo opracované kameny, nejlépe pískovec nebo vápenec, a začneme je pokládat do vrstev, ať pravidelných nebo nepravidelných. Při stavbě jen musíme dbát na to, aby se kameny vzájemně vázaly a měly mírný sklon do svahu. S každou jejich další vrstvou ustoupíme o 4 až 5 cm dozadu. Tím docílíme lepší stability a stékání deště do spár. V některých místech spáry ponecháme větší a do nich vysadíme trsy rostlinek. Následující vrstva kamenů musí bezpodmínečně přemostit pod ní ležící svislou spáru, aby se zamezilo naplavování zeminy. Další zásadou úspěchu je pečlivě připravená zemina, kterou se zasypávají jednotlivé vrstvy kamenů včetně spár. Připravíme ji snadno ze zahradní půdy, kterou vylehčíme drobným štěrkem a vylepšíme vyzrálým kompostem v poměru 3:1:1.
Kvetoucí polštáře
Pokud zídky teprve budujete, vysazujte rostliny už při ukládání kamenů, protože v takovém případě se kořeny dobře rozloží a rostlina se pěkně usadí. Jestliže budete vysazovat dodatečně, tak je napřed zapotřebí ze spár zeminu vyškrábat, do vzniklé proluky opatrně vysadit sazenice a teprve pak rostliny zasypat a kvalitní půdou přitlačit. Pro suché zídky vybíráme především ty druhy rostlin, které vytvářejí kvetoucí polštáře. Vysazují se do spár až ve vyšších vrstvách kamenů a také na korunku zídky. Za čas se rozrostou do nádherných barevných kaskád.
Tři zóny
Rostliny, které chceme umístit na vrcholu, musí dobře snášet sucho a slunce. Střední část vyhovuje svou vlhkostí mechům a řasám. Pokud spáry obsahují dostatek zeminy, můžeme sem zasadit i některé kvetoucí trvalky. Úpatí je pro růst rostlin nejpříznivější. Daří se tu trvalkám. Úrodná půda, teplo vyzařující z kamenů a závětří rostlinám prospívá. U paty zídek to sluší popínavkám, třeba břečťanu nebo přísavníku.
Co na slunečnou stranu?
Pro slunné polohy je z pestré palety skalniček uvedeno jen několik druhů. Patří sem především huseník (Arabis) s drobnými bílými, růžovými a červenými květy. Z karafiátů se doporučuje pěstovat různé druhy hvozdíků (Dianthus) , např. hvozdík sivý s růžovými květy a hvozdík pýřitý, který kvete růžově, bíle i tmavočerveně a působí velmi efektně. U lomikámenů je výběr nesnadný, neboť existuje celá plejáda druhů, odrůd i forem. Do spár mezi kameny jsou přímo určené netřesky (Sempervivum), vyznačující se růžicemi hustých listů. Také tučnolisté rozchodníky (Sedum) jsou cennými, nenáročnými a mimořádně odolnými a plně mrazuvzdornými trvalkami, vyžadujícími písčitou půdu se sluncem. Plaménka flox (Phlox drummondii) je oblíbená skalnička, která vytváří husté polštáře poseté bílými, růžovými, červenými a modrofialovými kvítky a kvete až do podzimu. Rozrazil klasnatý (Veronica spicata ssp. incana) každého jistě okouzlí svými klásky zářivě modrých kvítků. Výborně se mu daří na koruně zídky. Nesmí se zapomenout ani na stálezelený polokeřík štěničník, který bohatě kvete bíle. Výbornou skalničkou jako stvořenou pro zídky je tařice se záplavou žlutých květů. Také tařička je vděčná, protože tvoří polštáře, bohatě kvete a pod bílými, růžovými, červenými a fialovými květy nejsou její listy ani vidět. Krásně se vyjímají také zvonky (Campanulla): např. zvonek karpatský a lžičníkolistý. Další zvonek s názvem dalmatský kvete celé léto drobnými fialovými zvonečky hvězdicovitého tvaru.
Kam slunce nechodí
Do polostínu nebo na stranu odvrácenou od slunce můžeme pro suchou zídku vybrat zvěšinec zední (cymbalaria muralis) s vykrajovanými lístky, dymnivku (Corydalis), která má mnoho semen a rychle se šíří a některé druhy lomikámenů. Pro tuto polohu je také vhodná trávnička (Armeria), která tvoří malé husté kopečky úzkých lístků. Nesmí se zapomenout ani na kapradiny, například sleziník červený (Asplenium trichomanes), který dorůstá výšky jen 10 až 25 cm.
TIP
Máte rádi Vraždy v Midsomeru?
Po prvním roce uvidíte, jak se rostliny ve škvírách zídky zabydlely, a napřesrok můžete pokračovat. Pokud máte rádi atmosféru starého anglického venkova tak, jak ji vnímáme třeba v seriálu Vraždy v Midsomeru, právě obrostlými zídkami si ji můžete vyčarovat i ve vaší zahradě.
Text: Gabriela Koulová
Publikováno: 31. 1. 2011, Autor: