reklama

Verbena neboli sporýš v trvalkovém záhoně

Verbeny čili sporýše známe u nás spíše jako letničky nebo krátkověké trvalky. Vzhledem k rozsáhlosti celého druhu však není ani možné, znát každého z rostlinných zástupců. S velkým úspěchem se dají využít verbeny i v trvalkových záhonech, neboť se snadno vysemeňují a objeví se zvláště na slunných stanovištích i další rok.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Verbena neboli sporýš v trvalkovém záhoně

Rod verbena zahrnuje více než 250 druhů keřů, polokeřů a bylin. Jen některé se však dají s úspěchem pěstovat i u nás. Tyto verbeny (česky sporýš) se u nás však pěstují spíše jako letničky anebo jako krátkověké trvalky. V případech mírných zim anebo mají-li dostatečný zimní kryt, dají se i přezimovat.

Nejznámější sporýš je sporýš argentinský (Verbena bonariensis)

Verbena bonariensis patří u nás k těm nejpěstovanějším. Tento druh má svůj původ v Argentině. Je naprosto nezaměnitelný s jinými druhy sporýšů. Pěstujeme jej u nás spíše jako letničku. Jedná se o poměrně vysokou rostlinu, která dorůstá mezi 120 – 180 cm. Má čtyřhrannou lodyhu, která je velmi řídce větvená. Drobné fialové květy jsou nahloučené v hustých vidlanech. U tohoto druhu verbeny není známa jiná barva než fialová. Zaslouží si být v trvalkových záhonech nejen pro svou zajímavou barvu a rostlinnou stavbu, ale také z toho důvodu, že kvete velmi dlouho, takřka 3 měsíce, a to od července až do závěru září. V záhonech působí sporýš argentinský vzdušně a elegantně.

Atraktivní sporýš šípovitý (Verbena hastata)

Do trvalkových záhonů je zvlášť vhodný atraktivní sporýš šípovitý. Je původem ze Severní Ameriky, kde roste s oblibou ve zvlášť dobře zavlhčených místech, jako jsou koryta řeka nebo břehy potoků a příkopy. Dorůstá rovněž dosti vysoko, a to mezi 120 až 150 cm. Jeho květy se začínají rozvíjet od června do konce srpna, nakvétají postupně v hroznovitých květenstvích. Pěstují se tři kultivary lišící se barvou květů – bílé, modrofialové a růžové. V trvalkových záhonech je tato verbena zdatným společníkem, neboť má velmi architektonicky výrazný vzhled. I v tomto případě se jedná spíše o krátkověkou trvalku, která se však velmi úspěšně množí tak, že se vysemeňuje. Další druhy sporýšů

Sporýš lékařský (Verbena officinalis)je více léčivka než okrasná rostlina. Nicméně i tento sporýš patří do rodu Verbena. Kvete narůžovělými, poměrně nenápadnými kvítky. Jako rostlina působí stejně vzdušně v záhonech, tak jako ostatní verbeny. Využívá se pro okrasné účely pouze velmi sporadicky. Sporýš tuhý (Verbena rigida) se v zahradách uplatňuje jako nízká letnička. Zcela výjimečně totiž přečká zimu. Sporýš přímý (Verbena strricta) dorůstá pouze do výšky 40 -60 cm, má fialovomodré kvítky, kterými rozkvétá v červenci a jeho kvetení pokračuje ještě i v srpnu. Má rovněž hroznovitá květenství podobná sporýši šípovitému. Jeho listy jsou výrazné a mají šedozelenou barvu.

V trvalkových záhonech se tedy nejvíce uplatní v kompozicích s dalšími rostlinami tři druhy sporýšů: Verbena bonariensis, Verbena stricta a Verbena hastata. Jejich kvetení je opravu dlouhodobé, mají jemnou rostlinnou stavbu a výrazný habitus. Navíc si svou atraktivitu zachovávají i v zimě, neboť i po odkvětu stojí v záhonech vzpřímeně díky své pevné stavbě.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 14. 11. 2014, Autor: