reklama

Dotyky krásy podzimního vřesoviště

Vřesoviště je bezesporu jedním z nejefektnějších a nejzajímavějších prvků zahrady. Pro jeho správné fungování je třeba nejen zvolit vhodné stanoviště, ale rovněž dodat půdě dostatečné množství rašeliny. Vřesoviště je totiž společenství rostlin, které vyžadují poměrně specifickým způsobem připravenou půdu. Za naši péči se nám ale dokáže odměnit širokou škálou barev, a to každoročně.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Dotyky krásy podzimního vřesoviště

Příprava půdy pro vřesoviště

Pro vřesoviště zvolte slunné nebo mírně přistíněné stanoviště. Jestliže máte na svém pozemku vysazenou skupinu jehličnanů a pod nimi žádné rostliny nerostou, můžete využít k výsadbě vřesoviště i toto místo. Vřesy (Calluna) i vřesovce (Erica) vyžadují kyselou půdu a bude jim tedy vyhovovat kyselý jehlicovitý opad ze stromů. Půda pro vřesoviště musí být propustná. Vřesoviště založte na pozvolně měnícím se terénu, bude vypadat velmi zajímavě a dynamicky. Chybět zde nemusí ani menší vřesovištní jezírko, které celkový vzhled plochy vřesoviště výrazně oživí.

Pro vřesy jen kyselé pH

Rostliny vřesovištního typu vyžadují pro svůj zdárný růst kyselé pH. Toho dosáhneme přidáním velkého množství rašeliny, neméně důležitý je i nízký obsah živin. Pro většinu vřesovištních rostlin by mohlo znamenat hnojení rozpustnými hnojivy dokonce postupný úhyn, takže se těmto typům hnojiv vyhýbejte. Po výsadbě rostlin můžete vřesoviště prosypat v mezerách mezi rostlinami ještě kůrou, jejíž postupný rozpad bude také rostlinám zajišťovat okyselení půdy.

Dotyky krásy podzimního vřesoviště
Dotyky krásy podzimního vřesoviště (Zdroj: )
Dotyky krásy podzimního vřesoviště
Dotyky krásy podzimního vřesoviště (Zdroj: )
Dotyky krásy podzimního vřesoviště
Dotyky krásy podzimního vřesoviště (Zdroj: )

Jak docílit zajímavého vzhledu vřesoviště

Aby byla výsadby ve vřesovišti zajímavá, je vhodné kombinovat různé kultivary lišící se barvou květů, ale i listů. Nejefektivnější bývá zpravidla velkoplošná výsadba od jednotlivých kultivarů. Jedinci stejného druhu se totiž v průběhu růstu postupně zapojí v jeden celek, čímž vytvoří kompaktní jednobarevnou plochu. Pro snadný průchod vřesovištěm zvolte ideálně cestičku vysypanou dostatečnou vrstvou mulčovací kůry. Vřesy a vřesovce jsou přímo úchvatné, vysázíme-li je na skalkovitých terasách zahrad umístěných ve svahu. Pohled na takto umístěné vřesoviště v podzimním období to je doslova pastva pro oči. Ve vřesovišti mohou najít své místo i velké kameny, nebo celé jejich skupiny.

V jednoduchosti je síla, a to platí u takového rostlinného společenství, kterým je právě vřesoviště, dvojnásob. Zajímavý efekt mohou vřesovišti dodat i větší kusy padlých, částečně ztrouchnivělých kmenů jehličnatých dřevin. Až budete vřesoviště zakládat, nezapomeňte, že nestačí do stávající půdy rašelinu pouze přimíchat, ale že ji budete muset navézt v opravdu dostatečném množství, jinak by se zde vysazené rostliny nedostatečně rozrůstaly a mnohdy by dokonce i zahynuly.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 17. 10. 2014, Autor: